Užijte si wellness. Tyhle zdravotní benefity přináší saunování

Sauna

Vyrazit na dovolenou plnou odpočinku a relaxace je samo o sobě velmi příjemné. Když si z toho navíc uděláte rituál, kdy se během těchto dní budete maximálně starat o své tělo, získáte z volných dní maximum. Saunování si navíc můžete dopřávat i v běžné dny. Stačí jenom vědět, kam se zrovna vypravit. Proč je saunování zdravé? Objevte několik důvodů, proč by vaše příští dovolená měla být zaměřená právě na odpočinek a wellness.

Celkové snížení stresu

Při saunování dochází k uvolnění stresu. Týká se to nejenom psychické pohody, ale také produktů z oxidativního stresu, který vzniká při metabolismu a činností buněk. Právě tehdy se totiž vytváří potenciálně škodlivé volné radikály, které je potřeba z těla odstranit. A to se děje buď močí, nebo pomocí potu. Saunování podporuje vylučování potu, což má za důsledek vyloučení těchto škodlivých látek. Vedlejším efektem může být i lépe prokrvená pokožka, což může podpořit její svěží a zdravý vzhled.

Pro zdraví srdce

Velkým pozitivním efektem pravidelného saunování je především podpora zdraví srdce a celého kardiovaskulárního systému. Snášet horké prostředí v sauně je totiž pro organismus svým způsobem náročné. I z toho důvodu se saunování nedoporučuje lidem s nemocemi srdce, případně se mají poradit se svým lékařem. Pro zdravé jedince však jde o ideální způsob, jak si zdravé srdce uchovat po delší dobu. Zvětšování a následné stažení cév spolu se změnami tepu při saunování a následném ochlazení je celkově velmi prospěšné.

Sauna

Foto: Pixabay

Lepší regenerace svalů

Sauna je ideálním způsobem odpočinku i při sportovní dovolené. Horké prostředí totiž podpoří proudění krve, což pomáhá s lepším odplavením kyseliny mléčné jako produktu po anaerobní činnosti svalů, a podporuje opravu buněk a svalových vláken. Kromě toho může mít saunování pozitivní vliv na zlepšení celkové výkonnosti.

Zdravý spánek a podpora mozkové činnosti

Když si budete dopřávat saunu, může se to pozitivně odrazit na kvalitě spánku. Nejlepších výsledků dosáhnete především při večerním saunování. Kromě lepšího spánku je možné pozorovat také podporu mozkové činnosti. To může pomoci s oddálením některých neurodegenerativních onemocnění.

Zdroj: https://www.finnleo.com/pages/health-and-wellness

Náhledový obrázek: Pixabay