V Číně vyrůstá impozantní vodní město, brzy se stane dominantním prvkem krajiny

V rámci bouřlivého rozvoje pěti nových měst v Šanghaji se část Fengxian v příštích pěti letech zaměří na podporu plánu na zvýraznění výhledů na řeku, rekonstrukci nábřežní ekonomicky vitální oblasti a vytvoření nového modelu rozvoje nového města na základech starého města.

Podle koncepčního plánu bude krajina zahrnovat nové město Fengxian, tři oblasti ochrany historických prvků a obě strany kanálu v pěti městech.

Spojení různých prvků krajiny včetně historických

Celý systém bude integrovat stávající vodní systém, zemědělské a lesnické prvky, stejně jako kulturní pozůstatky starých vodních měst. Celkově tedy vytvoří nábřežní prostor s moderními vodními městy. Vše zastřešuje Punanský kanál, který se zde razí již od roku 1958 a který se zatím může chlubit celkovou délkou 39 kilometrů.

Oblast získala jméno podle rodiny

Název Zhuanghang vznikl tak, že se sem v 60. letech 14. století přestěhovala rodina Zhuangů a založila zde obchody s bavlnou a rýží. Za zmínku však stojí také Nanqiao, které je nejdůležitějším městem Fengsianu. Dones se tu dochovala řada historických památek, jako jsou továrna na okurky Dingfeng, chrám Bulede a zahrada Shenjia.

Velmi známý je také Qingcun, který vznikl počátku dynastie Sung. Nejdříve byl jen rybářskou vesnicí, později ho začal formovat solný průmysl. . Oko návštěvníka potěší především beranidlové zdi, vyřezávané okenní sloupky či ulice a uličky s kamennými deskami.

Struktura ve tvaru kříže

V roce 1731 se Fengcheng stal okresem Fengxian a odtud vzniklo zkrácené Fengcheng. Ulice tu mají tvar kříže a míjí mimo jiné i konfuciánský chrám, chrám boha Chenghuang, chrám Yanzi, akademie Zhaowen, pavilon Kuixing, sál Tongshan nebo například oltář Xiannong. A díky koncepci vodního města by tyto památky měly být pro všechny zájemce o historii mnohem lépe dostupné.

Náhledové foto: ČTK

Zdroj: Šanghajská čtvrť Fengxian propaguje plán na zvýraznění nové krajiny vodního města | Protext – PR služby ČTK

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.