Na vlastní kůži: Plavba pirátskou plachetnicí na ostrovy Pserimos, Plati a Kalymnos

Manufaktura na úpravu mořských hub

Léto je v plném proudu a pro mnohé čas té správné dovolené teprve přijde. My jsme si užívali týden na ostrově Kos. Rozhodně jsme ale jenom neleželi na pláži, ale snažili jsme se najít zajímavé výlety, které by pobyt dokonale zpestřili. Cestovní kanceláře po celém Kosu nabízejí několik výletů. Prakticky všechny ale mají ve svém portfoliu výlet na tři ostrovy, a to Pserimos, Plati a Kalymnos.  

Černá perla Karibiku čekala u mola

Jak jinak. Stylový výlet na pirátské lodi sliboval od začátku velké dobrodružství. Maketa slavné lodi z Pirátů z Karibiku byla skutečně věrohodná a cestovalo se na ní maximálně pohodlně. Kapitán Drossos byl příjemný chlapík a jeho dva pejsci okolo něj se rdi nechali pohladit i malými dětmi. Na lodi si daly nakoupit různé nápoje včetně těch míchaných. Cena se pohybovala kolem 5 eur. Naším prvním cílem se stal ostrov Pserimos.

Pirátská loďPirátská loď: Foto Radek Štěpán 

Ostrov s 28 stálými obyvateli

Pserimos je skutečně malý ostrov, nicméně možná o to malebnější. Turistům je k dispozici hlavní zátoka, která je lemována tavernami a prodejci. Ti už z dálky pokřikují, že mají ten nejlepší řecký med a další speciality. Když připlula na ostrov naše loď, počet obyvatel se rázem zněkolikanásobil. Postupně ale připluly další tři a malá zátoka začala praskat ve švech. To už jsme ale z krásné písečné pláže s průhlednou vodou mizeli směrem k dalšímu ostrovu.

Pláž na PserimosuPláž na Pserimosu: Foto Radek Štěpán

Ostrůvek Plati ideální k potápění

Malinkatý ostrůvek Plati je v podstatě neobydlený. Nachází se na něm molo, malá bílá kaplička s klasickou řeckou modrou střechou a opuštěný dům. Stavení si nechali postavit manželé, nicméně nějak jim to nevyšlo a nikdo na ostrově nechtěl bydlet. My jsme zakotvili u mola a šli se potápět. Voda byla nádherně průzračná, nicméně kameny u břehu značně klouzaly. Pod vodou bylo možné vidět krásné rybky a narazili jsme i na vodního ježka. Naštěstí ne chodidlem.

PlatiOpuštěný ostrov Plati: Foto Radek Štěpán

Houbami a rybami protkaný Kalymnos

Už příjezd na jednu z hvězd Dodekanského souostroví, Kalymnos, byl zajímavý. Lemovaly ho rybí sádky, na pobřeží odsolovací stanice a také těžba kamene. Kalymnos je čtvrtý největší ostrov Dodekan a skutečně to tady žije. Tedy alespoň v hlavním městě Pothii, kde jsme zakotvili. Vše je tady jako na dlani, hlavní třída okolo přístavu vypadá turisticky, ale stačí zajít trochu hlouběji do uliček a poznáte místní život, který není nijak přikrášlený. Tak jako tak jsem se vydali do místní manufaktury na mořské houby. Těmi je ostrov doslova protkaný, Podívali jsme se, jak se houby čistí a bělí, seznámili jsme se také s několika druhy hub a lufou, jež vlastně houbou vůbec není. Nakoupit se tady daly také mušle a další podmořský sortiment.Jinak je pobřeží lemováno i spoustou restaurací. Hlavní jídlo vyšlo kolem 10 eur, nicméně čerstvá ryba stála za to. Nakoupit se mimo jiné dalo i v některém ze supermarketů, který se nachází na pobřeží. Našli jsme tady i české značky piv.

Přístav v KalymnosuVšechny tři ostrovy byly osobité, na cestu zpět v lodi hrála tradiční řecká hudba, dokonce se i tancovalo. Prostě pohoda.

Zdroje info: Autor, reckovdetailech, wikipedia.org

Manufaktura na úpravu mořských hub: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.