Proč je i malé odbočení mimo stezku v Krkonoších problém – za všechno může klima

Proč je i malé odbočení mimo stezku v Krkonoších problém – za všechno může klima. Krkonoše jsou známé svou úchvatnou krajinou, rozmanitými ekosystémy a jedinečnou vysokohorskou flórou. Avšak i malá odbočka mimo vyznačené stezky může mít pro toto křehké životní prostředí značné následky.

Křehké vegetační období

Vegetační období v Krkonoších není jen dobou, kdy kvetou květiny a rostliny plodí, ale je to také kritické období pro rozklad odpadu – což si samozřejmě uvědomují různé organizace, které se likvidací toho odpadu (často za hojné přítomnosti kamer) zabývají. Ovšem zatímco nejrůznější odhozené předměty jsou v přírodě okamžitě viditelné, sešlapané trávy a další rostliny, jako je například odolný smilek, už tolik ne. Problém spočívá v pomalé regeneraci těchto trav. Při velkém turistickém ruchu v některých oblastech se trávy a další rostliny nedokážou až do konce sezóny zotavit a narovnat. Kombinace vlivu extrémního počtu návštěvníků a krátkého vegetačního období proto představuje pro křehkou přírodu Krkonoš tu největší hrozbu ze všech.

Foto: Pixabay

Důsledky sejití ze stezky

Sejití z vyznačených stezek v Krkonoších (a nezáleží na tom, zda šlo o omyl nebo cílené porušení pravidel) narušuje přírodní rovnováhu a může mít vážné následky. Neustálé sešlapávání travin a další vegetace poškozuje křehké kořenové systémy a omezuje jejich schopnost přijímat živiny a vodu. To má následně vliv na stabilitu půdy, která je při přívalových deštích náchylnější k erozi. Postupem času se ušlapané plochy mohou proměnit v pusté skály, zbavené kdysi krásných alpských luk.

Mimochodem věděli jste, že průměrná roční teplota se na vrcholu Sněžky pohybuje okolo 0 °C? I ve vaší lednici by tak sešlapané rostliny regenerovaly rychleji, pokud by měly dostatek světla – už chápete, o jak velkém problému tu mluvíme?

Proto vždy, ale opravdu vždy zůstaňte na vyznačených stezkách. Správa Krkonošského národního parku (Správa KRNAP) tyto stezky udržuje a opravuje, čímž zajišťuje jejich udržitelnost – ovšem se sešlapanou trávou si samozřejmě poradit neumí. Na to pamatujte.

Co ještě můžete udělat

Dodržujte zásady „Leave No Trace“, mezi které patří správná likvidace odpadu, minimalizace hluku a respektování divoké zvěře. Zkrátka a dobře – zanechte přírodní prostředí takové, jaké jste ho našli, a umožněte mu prosperovat pro budoucí generace. Tím těmto krásným horám prospějte ze všeho nejvíce.

Zdroj: https://www.priroda.cz/clanek/prase-pohrbene-v-krkonosich/, https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/556164/fotopast-v-krkonosich-zachytila-vlka-selmy-se-po-150-letech-vraci-do-ceskych-lesu.html

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.