Anglické město Whitby inspirovalo spisovatele Stokera při psaní románu Dracula

Na pobřeží Yorkshire u ústí řeky Esk leží anglické přímořské město Whitby. Jeho rybářský přístav vznikl již ve středověku. Je místem, kde se cestovatel, kartograf a námořní důstojník James Cook učil svému námořnímu umění, které později využil při svých objevech v Tichém oceánu. Whitby má v sobě přitažlivost zajímavé turistické destinace díky nedalekému národnímu parku North York Moors. Pyšní se i výraznou dominantou, zříceninou opatství.

Opatství Whitby

Whitby Abbey neboli opatství ve Whitby vzniklo již v 7. století jako křesťanský klášter. Působil zde i první známý anglosaský básník Cædmon (657-684). V 9. století klášter ale zpustošili Dánové a po dlouhých dvě stě let zůstal pustý. Náboženský život tu byl posléze obnoven, a to benediktýnskými mnichy. Opatství se pak stalo centrem vzdělanosti až do roku 1540, kdy ho postihlo rušení klášterů Jindřichem VIII.

Nyní je z kláštera velmi působivá ruina, která se stala inspirací spisovatele Brama Stokera, autora známého románu Dracula. Část tohoto díla, která pojednává o první Draculově návštěvě v Anglii, se odehrává právě v opatství Whitby. Ale nebyl to jen Bram Stoker, jehož Whitby zaujalo. Jsou i další literární díla, která na toto město odkazují. Město toho využívá a pořádá tu během října halloweenské festivaly.

Whitby. Foto: Pixabay

Otočný most přes řeku Esk

Whitby se může kromě rozvalin opatství pyšnit také otočným mostem, jenž vede přes řeku Esk. Whitby Bridge odděluje horní a dolní přístav a spojuje východní a západní stranu města. Zároveň dovoluje lodím vplout do přístavu. V 17. století měl podobu padacího mostu, v první polovině 19. století byla jeho konstrukce litinová. V letech 1908 až 1909 byl uveden do provozu současný elektrický otočný most.

Majáky Whitby West Pier a Whitby High

Co by to bylo za přístav, kdyby tu chyběly majáky. Ve Whitby jsou hned dva – západní a východní Whitby West Pier, jež chrání městský přístav. Jihovýchodně od Whitby pak stojí ještě jeden maják Whitby High, který má tvar osmiboké cihlové věže z roku 1858.

Zdroj: https://www.express.co.uk/travel/articles/1817891/Autumn-places-to-visit-uk-halloween, https://en.wikipedia.org/wiki/Whitby

Opatství ve Whitby. Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.