Neuschwanstein jak ho neznáte – inspirace Maury i jeho méně známý bratr

Když se řekne pohádkový zámek, bude Neuschwanstein v Allgäu, ve spolkové zemi Bavorsko, naší první asociací. Druhou bude asi ten slavný Disneyovský, ale právě ten se na Neuschwansteinu inspiroval, takže je to vlastně totéž.

Historie jeho vzniku je pozoruhodná a stejně tak jeho vzhled i vnitřní vybavení. Vznikl na popud Ludvíka II. Bavorského, ale ten si ho příliš neužil. Byl označen za šíleného a zemřel za dosud nevyjasněných okolností.

Neuschwanstein – takový stylový mišmaš

Je to doslova noční můra každého architekta i milovníka estetiky. Není divu, vždyť tu vedle sebe existují maurské, gotické nebo barokní vlivy, které mezi sebou spíše bojují, než aby se doplňovaly. Narazit můžete třeba na:

  • stalaktitové sloupy
  • byzantskou honosnost v trůním sále
  • obrovskou dekadentně osvětlenou halu, určenou k předvádění Wágnerových oper
  • nejnovější výkřiky techniky (na tehdejší dobu)

Bavíme se o letech 1869-1886, ve kterých Neuschwanstein vznikal. Tekoucí studená a teplá voda nebo pokrokový vytápěcí systém byly spíše raritou, přesto z nich obyvatelé Neuschwansteinu značně těžili.

neus

Jak dlouho trvá vyřezat jednu postel? Čtyři roky

Přesně tak, postel Ludvíka II. je jedním z unikátů tohoto zámku. Řezbáři se na ní skutečně mořili rovné čtyři roky – její budoucí majitel byl totiž ve všech směrech puntičkář. A takových detailů bychom v těchto zdech našli bezpočet. A ještě se sem ani všechny nevešly. Romantické představy Ludvíka II. Bavorského šly totiž nad rámec jedné jediné, byť tak velkolepé stavby, jako je Neuschwanstein…

Linderhof a Herrenchiemsee

Francouzský panovník miloval Wágnerovy opery natolik, že v zámku Linderhof nechal ztvárnit scénu z jeho opery Tannhäuser s umělým jezírkem, stalaktity, stalagmity a obrovským obrazem. Nechyběl tam ani Venušin chrám, maurský kiosek nebo velkolepý paví trůn.

Ovšem v případě „Ludvíkovy Versailles“ na jednom ostrově v Chiemse si jeho nevšední nápady už neprohlédneme. Rezidence, jež měla proslulé francouzské sídlo v mnohém překonávat, nebyla nikdy dokončena. Na další velkolepou stavbu už totiž jednoduše nebyly peníze.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.