Jericho a jeho Lebkoviště aneb co ještě nevíte o této biblické památce?

Pamatujete si na město, které obléhal Josue? Pak vás možná nepřekvapí, že jde o jedno z nejstarších na světě. Velkolepé zdi Jericha skutečně existovaly, stejně jako propracovaný zavlažovací systém a množství dalších zajímavostí, které dodnes překvapují návštěvníky i archeology.

Když v roce 1930 poprvé archeologové narazili na rozvaliny starého Jericha, přišly jim do cesty hned jeho obrovské zdi. Mysleli si, že jsou to tytéž, které padly za oběť modlitbách a válečným troubám biblických Izraelitů, velmi brzy se ovšem ukázalo, že jde o stavbu minimálně o 1 000 let starší. A překvapením ještě nebyl konec.

Měli byste vědět: kudy do Jericha. Orientujte se podle Jeruzaléma – stačí zamířit severovýchodně nebo využít pravidelného autobusové spojení. Organizované výlety pak vyrážejí nejčastěji z Tel Avivu.

Lebky jako portréty

Pokud se dnes půjdete do částečně odhalených ruin, v nichž stále probíhají archeologické práce, podívat, zaujme vás jako první Lebkoviště. Jde o lidské lebky, proměněné v portréty dovednýma rukama umělců tak, že zobrazovaly své nositele tak, jak vypadali zaživa. Pravděpodobně jako poctu v rámci dosud neznámého kultu uctívání významných osobností.

jerich1

V paláci jsou zase k vidění jemně propracované barevné mozaiky, často s výjevy z bájné historie města nebo výjevy z přírody. Na svědomí ho má Herodes Veliký, který se zde usadil poté, co bylo původní Jericho zničeno pravděpodobně zemětřesením. Usadil a také zemřel.

Až na Horu pokušení

V blízkosti najdete pak i další zajímavé cíle. Například Horu pokušení, kde podle legendy Ďábel pokoušel Ježíše. A znalí průvodci vás zavedou i na to místo Jordán, kde prý přijal svůj křest. A pokud se vydáte na jih, narazíte na mešitu Nabi Musa ze 13. století. Podle legendy stojí na místě, kde byl pochován Mojžíš – to abyste té biblické historie neměli málo.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.