Známé hrady v Japonsku, které z nich vás tak úplně neuchvátí?

Cestovatelské magazíny většinou poskytují rady na téma, kam se vydat. Tak my to dnes vezmeme tak trochu opačně. Ne že bychom vás chtěli přímo odrazovat, ovšem někdy je třeba při cestování počítat tak nějak se vším. A rozhodně to platí i pro dva nejznámější japonské hrady vůbec…

Země Vycházejícího slunce si již v 7. století vyvinula svůj vlastní jedinečný stavební styl. I na stavbu těch největších budov Japoncům stačilo pouze dřevo. Bohužel, i díky tomu mnoho významných památek nepřežilo obléhání, požáry nebo nálety za 2. světové války. Později přišly ke slovu rekonstrukce, ovšem ty se ne vždy povedly tak, jak bychom čekali…

Císařský palác v Tokiu

Nejoblíbenějším japonským hradem je rozhodně Imperial Castle (Koukyo nebo Kókjo). V současné mu říkáme palác, ale byl vystavěn na základech bývalého hradu města Edo (bývalý název pro Tokio, někdy v nesprávné české transkripci také Jedo). Nachází se v hlavním městě země a je sídlem celé císařské rodiny. Právě zde se odehrávají všechny nejvýznamnější události.

Přístup sem rozhodně není běžnou záležitostí, protože zde členové císařské rodiny stále přebývají. Do kalendáře si napište 23. prosince a japonský Nový rok 2. ledna, jedině tehdy se dovnitř dostanete. Ovšem jen přes zástupy zážitkůchtivých Japonců, kteří se pohybují hodně rychle (za povzbuzování všudypřítomné ochranky), takže se snadno může stát, že z hradu budete vypuzeni dřív, než si vůbec uvědomíte, že jste uvnitř.

Měli byste vědět: Kolem hradu se rozprostírají japonské císařské zahrady, které jsou vytvořeny v souladu s filozofií zenu. Celá oblast je tak často přirovnávána k Central Parku v New Yorku.

Ósacký hrad

Ósacký hrad nebo také Osaka Castle je bez nadsázky jedním z největších a nejkrásnějších hradů v Japonsku. Nazývá se také zlatý, čemuž vděčí své jedinečné výzdobě. Historie hradu je protkána mnoha rekonstrukcemi (důvodem bylo třeba obléhání, blesk nebo bombardování).

I když se Japonci snažili vždy zachytit původní architektonické prvky a styly, zejména interiér budovy má mnoho moderních akcentů, které mu částečně ubírají na historické atmosféře. Zážitky jako z doby samurajů tu tak spíše nečekejte.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.