I Litvínov má svou horskou dráhu – pouťovou atrakci ale nečekejte

Zámek, hokej, vánoční strom na slavnostně vyzdobeném náměstí – to je klasické trio, které do Litvínova přiláká asi nejvíce lidí. Ovšem bylo by škoda kvůli těmto lákadlům vynechat i jiné zajímavé památky.

Věděli jste, že tu najdete třeba muzeum hraček, nádherný barokní kostel nebo unikátní Teplický Semmering? Nejvíce akcí si tu samozřejmě užijete o víkendu, ale do Litvínova se vyplatí vyrazit prakticky kdykoliv.

Litvínovský zámek a kostel

Možná to nevíte, ale právě tohle město hostí sídlo kdysi velmi významného a slavného rodu Valdštejnů. Litvínovský zámek je opravdu krásný, opravený a plný zajímavých expozic. Dnes totiž patří městu a to se z něj rozhodlo udělat kulturní centrum. Aktuálně tu na vás čekají expozice plné hraček, soch nebo třeba vánočních ozdob.

Centru města však dominuje docela jiný objekt – raně barokní kostel, zasvěcený sv. Michaelovi archandělovi. Přístupný bývá pouze v době mší, ale projít se můžete alespoň do parku, navazujícím na jeho zadní trakt, kde se mezi starými stromy a pečlivě udržovanými chodníky ukrývají dvě velmi cenné plastiky z období baroka.

Teplický Semmering vám své brány otevře o víkendu

Chcete se projet motorákem po netradiční trase? Pak si naplánujte výlet z Litvínova (zastávka Litvínov-město) do Moldavy, ležící v Krušných horách. Cesta vám uplyne velmi příjemně a během hodinky se projedete skrz nefalšovaný horský terén – mimo jiné po několika viaduktech a skrze dovedně ražené tunely. Dnes jde už o zážitek spíše romantický. Rychlíky tu už dávno nejezdí a trať je přístupná pouze o víkendu. Pro všechny fanoušky železnice a nádherné krajiny je však Teplický Semmering něco, co by si rozhodně neměli nechat ujít.

Náš tip: pro fanoušky hokeje má zase Litvínov nachystaný Zimní stadion Ivana Hlinky.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.