Dům originálně zapuštěný do skály od okolí jen tak nerozeznáte. Mnohdy se nachytají i turisté

Dům originálně zapuštěný do skály od okolí jen tak nerozeznáte. Mnohdy se nachytají i turisté. O tom, že neexistuje místo, kde se nedá bydlet, svědčí počin architektonické společnosti Mold Architects. Ti vyprojektovali dům na opuštěném pobřeží. A aby toho nebylo málo, téměř celé obydlí je kompletně zapuštěné do svažující se skály.

Moderní stavba se nachází nad malou skalnatou zátočinou s dokonalým výhledem na mořský příboj. Díky svažujícímu se pobřeží se dům téměř kompletně nachází ve skále a běžnému okolí je téměř neviditelný.

Zapuštění do skály má ochranný efekt

K netradičnímu postupu se architekti rozhodli s ohledem na ochranu domu. Pobřeží, na kterém se dům nachází, sužují časté severní větry. Ty mají na stavby obecně neblahý vliv. Obdélníkový povrch tak přesně kopíruje svažující se pobřeží.

Dům originálně zapuštěný do skály od okolí jen tak nerozeznáte. Mnohdy se nachytají i turisté

Foto: Pixabay

Při projektu domu se architekti inspirovali okolím netradiční stavby. Při stavbě použili přírodní kamenné prvky doplněné betonovými plochami. Při návrhu doplňků návrháři využili dřevo, ze kterého vytvořili například větrolamy a prvky v interiéru. Dřevěné doplňky najdete využité i v dalších místnostech:

  • Nábytek využitý v kuchyni.
  • Dominantní dřevěná zeď ve vstupní hale.

Dokonalý výhled na moře

Celým domem prochází konzolové schodiště zapuštěné do betonové zdi propojující jednotlivá patra. Přístup mezi patry umožňují také betonová schodiště v exteriéru domu. Vrchním patrem prochází dlouhý most s výhledem na obytné místnosti v nižších patrech.

Minimalisticky navržené ložnice mají netradiční řešené postele. Ty řeší betonové platformy směřované tak, aby obyvatelé ložnice měli výhled na moře. Zajímavým protiklad je koupelna, kterou lemuje velké skleněné okno směřující do improvizované zahrádky se zelení.

K domu patří velký bazén, samozřejmě s výhledem na Egejské moře. Oporu pro jednotlivá patra poskytují široké kamenné zdi. Mezi nimi betonová schodiště s přístupem na jednotlivá venkovní patra. A právě na nich se někdy fotí turisté – to, že někomu vlastně skoro vlezli do domu, obvykle nepoznají. Tak dobře je tato stavba ukrytá.

 

Zdroj: https://www.designmag.cz/architektura/94326-do-reckeho-svahu-neviditelne-zapustena-vila-n-caved-je-inspirovana-jeskyni.html, https://moldarchitects.com/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.