Chcete se jít koupat, ale nemusíte chlór? Zkuste biotop

Biotop

Letní teploty nás už pomalu zasahují, a kde jinde je strávit než u vody. Na přeplněném koupališti se musíte mnohdy prát o místo v bazénu či na lehátku, ale u jezera ne. Zde se musíte smířit s tím, že plavete v bahně a voda obsahuje chemikálie z polí. Nicméně v České republice se vybudovaly biotopy, které vám mohou poskytnout vše, co potřebujete.

Dejte sbohem chlóru a začněte objevovat přírodu

Biotopy se odlišují od klasických bazénů především v tom, jak udržují vodu čistou. Chrání ji i bez chlóru a dalších chemikálií, k čištění vody se využívá prostředí plné rostlin a malých tvorů. Ale nemusíte se bát, že byste se někde do něčeho zapletli a utopili se. Biotopy mají dvě oddělené části – jedna kde se voda čistí a druhá, kde se plave. Voda mezi částmi samovolně proudí a čistí se.

Laškov

V Olomouci budete moci zajít na společné koupání do Laškova, který je od Olomouce a Prostějova vzdálen 20 km. Lidé se zde koupali od nepaměti, nejprve v jezeře, v klasickém koupališti, které bylo nahrazeno ekologičtějším biotopem. Pro plavce zde stojí mělčí nádrž s hloubkou do 2,5 metru, a je tu i bazén pro děti. Není to dlouho co byl areál uzavřen z důvodu rekonstrukce příjezdových cest. Pokud bude biotop uzavřen i v budoucnu, informace o tom najdete na stránkách obce.

Zelená je dobrá

Kvalita vody je zde kontrolována jako na jiných koupalištích, takže se nemusíte bát. I když je voda v pořádku, nepředpokládejte, že bude nebesky modrá. Voda v biotopech může být poněkud zakalená a nazelenalá, což rozhodně nebrání koupání. Je to známka spíše toho, že se ve vodě nachází vodní živočichové a rostliny. Naopak oceníte, že vás chlór neštípe v očích a nedráždí pokožku. S dětmi budete moci obdivovat rozkvetlé lekníny a tvory kolem vody, jako jsou vážky.

Biotop
Foto: Pixabay

Choďte se ale koupat včas, kapacita biotopů je zpravidla menší a přísně hlídaná, protože velké množství jedinců samočistící schopnost systému oslabuje. Přestože se primární biotopy v České republice objevily před necelými patnácti lety, v současnosti jich v zemi objevíte několik desítek. A stará a nevyužitá koupaliště začínají být také využívána jako biotopy. Co tomu říkáte?

Poznejte Žabáky

Známé šumavské město je jedním z příkladů, jak z beznadějného koupaliště udělat prvotřídní biotop. Zarostlá nádrž se měnila v biotop minulý rok, takže pokud máte chuť, můžete se smočit v blízkosti lesa s výhledem na šumavské svahy.

Biotop, který má příhodný název

Další zchátralé koupaliště, které dostalo novou příležitost. Biotop Nový Svět u Arnoltic v Českém Švýcarsku vypadá opravdu nádherně. Zchladit se zde budete moci i po výletu k větrnému mlýnu v Arnolticích nebo v městečku Růžová nebo po výstupu na Růženku. V případě, že hledáte více odreagování, můžete se zde i ubytovat v penzionu a dělat si každý den procházky do okolí.

A zase ta Praha

Aby náhodou Praze nechybělo to, co mají druzí, museli si zde vybudovat vlastní biotop. V hlavním městě se nachází několik biotopových koupališť. Ten první vyrostl v pražském Radotíně, kde se lidé koupou nejčastěji. V areálu je dětský bazén a hřiště. Uskutečnilo se zde řada událostí jako je grilování, triatlon, tance a tak dále. Další biotop najdete na Lhotce, pro pohodlí hostů se nabízely zdarma lehátka a na webkameře a webových stránkách uvidíte aktuální dění.

Grilování
Foto: Pixabay

Zabavte se v Třešti

V biotopu nechybí skluzavka ani masážní komponenty, jen musíte najít ten správný biotop. Aktuální dění v biotopu musíte sledovat na jejich webových stránkách, kde najdete ceník a další informace.

Zdroje info: kudyznudy.cz, turistickamapa.cz

Náhledové foto: Pixabay