Zámek Książ v Polsku – Tajemný palác plný historie a legend, duch Daisy tu prý stále ještě je

Zámek Książ je považován za jednu z nejkrásnějších staveb v Polsku a je obdivován pro svou působivou architekturu, bohatou historii a mnoho legend, které se o něm vyprávějí. Všechny tyto faktory spolu vytvářejí neodolatelnou kombinaci, která přitahuje návštěvníky z celého světa.

Jeho historie sahá až do doby Piastovců. Rod Tiele-Wincklerů vlastnil zámek Książ několik desetiletí. Tento velmi bohatý průmyslnický rod slezsko-meklenburského šlechtického původu přebudoval stavbu v romantickém stylu v 19. století. Právě jim vděčí palác za svou dnešní podobu a většinu legend.

Co si pohlídat

Posledními majiteli zámku byli Jan Jindřich XI., Jan Jindřich XV. a také kněžna Marie Tereza Olivie přezdívaná Daisy, jejíž duch tu pr stále ještě je.

Foto: Pixabay

Palác Książ byl také známý jako institut pro léčbu duševních poruch, který zde sídlil od roku 1972 do roku 2013. V roce 1941 byla rodina Tiele-Wincklerů ze zámku vystěhována nacisty, kteří v něm usadili Ředitelství státních drah Wrocław. Později byl palác přeměněn na archiv Královské pruské knihovny v Berlíně.

Opět opravený skvost

O dva roky později organizace „Todt“ zničila výzdobu zámku a Książ se stal Hitlerovou ubikací a byl součástí projektu Riese, který byl realizován v Sovích horách. Po válce sovětská vojska rovněž podílela na ničení. Později však byl zámekKsiąż opraven a dnes rozhodně stojí za návštěvu. Pokud tedy hledáte nějaký zajímavý cíl u našich polských sousedů, neměl by vám Książ rozhodně utéct. Patří k tomu nejkrásnějšímu, co lze v oblasti nalézt.

 

Zdroj: https://www.polsko.travel/cz/pamatky/hrady-zamky-skanzeny/zamek-moszna, https://cs.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1mek_Moszna, https://mosznazamek.pl/en/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.