Místo, které skrývá tajemství a nešťastnou lásku

Loket

Pár kilometrů jihozápadně od Karlových Varů se budete moct podívat na podivné skalní útvary. Tok Ohře zde vytvořil skalní stěny, které se časem proměnily ve tvary jehlanů a sloupů. Národní památka může být opravdu slušným tipem na výlet.

Už jste slyšeli příběhy a pověsti o Svatošských skalách?

Jako v každém romantickém podání, tak i v rámci Svatošských skalách, kreativita lidí pracovala na plný výkon. Objevily se četné fámy, nejvíce šlo o postavu Hanse Heilinga, česky Jana Svatoše. Jedna z nich říká, že Heilinga jako novorozeného našel dělník a odvezl ho na přilehlý hrad Loket. Tam se prý setkal s vílou z Ohře, která podle několika překladů byla jeho matkou. Byla to ona, kdo Jana přivedl ke kouzlům. Dále se říká, že Svatošské skály jsou pozůstatky obrovského města, které nechal postavit Jan Svatoš.

Sám však skončil tragicky. Chtěl po své matce, aby ho zbavila jeho nadpřirozených schopností, a když se z něj stal obyčejný člověk, zabil ho medvěd. Jeho tělo bylo údajně uloženo do řeky. V období romantismu se mnozí inspirovali – např. Johann Wolfgang Goethe nebo Sigmund Freud – k literárnímu či dramatickému pojetí.

Kameny, které byly lidmi

Snad nejznámější legendou o skalním městě je pověst o Janu Svatošovi, který slíbil víle, že se nikdy neožení. Svůj slib však brzy porušil a víla svatebčany proměnila v kámen. Proto jsou kameny pojmenovány: Svatoš, Nevěsta, Ženich, Páter, Muzikanti, Tchýně, Tchán, Svědci a Zámek. V případě, že se budete snažit, můžete ve skalách skutečně vidět postavy.

Svatošské skály pro lázeňské návštěvníky

Svatošské skály se staly převládajícím výletním cílem návštěvníků lázní Karlových Varů již od poloviny 19. století. Na opačné straně skály stál malý výletní motel, kam jezdily fiakry z Doubí a Karlových Varů. Turisté se mohou v motelu projet na vodním skútru.

Svatošské skály
Foto: Wikimedia commons, Lubor Ferenc, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Svato%C5%A1sk%C3%A9_sk%C3%A1ly_2017_%282%29.jpg#/media/File:Svato%C5%A1sk%C3%A9_sk%C3%A1ly_2017_(2).jpg

Z Doubí do Lokte

Údolí je dostupné pěšky, na kole i vodní cestou. Z Lokte a Doubí u Karlových Varů vychází stezky zalesněnou svažitou krajinou. Z Karlových Varů se do oblasti Doubí dostanete městskou dopravou, vlakem nebo autem. Na příjezdové silnici je parkoviště, ale dál už jet nesmíte. Odtud je to po asfaltu téměř dva kilometry. Modrá turistická značka začíná nad rodinnými domy a napojuje se na ulici přibližně v polovině trasy.

Horolezci, horolezci, skály volají

Svatošské skály nejsou jen místem k návštěvě, ale nabízejí perfektní podmínky pro lezce s cestami v rámci obtížnosti 4 až 8+ a jsou nejznámějšími lezeckými skalami v Karlových Varech. V každém případě je zvláštní, že k většině soch se lze bez problémů projít pěšky. Ostatně pokud se vydáte do Karlových Varů, nenechte si ujít ani samotné město. Nicméně podmínky pro vstup do každé lokality se mění. Někdy se určité trasy musí uzavřít, aby se mohly opravit.

Zdroje info: kudyznudy.cz, turistickamapa.cz

Náhledové foto: Pixabay