Hrad Libštejn byl postaven nad řekou Berounkou v době, kdy se ještě nazývala Mže. Dnes jsou z něho romantické trosky

V Plzeňské kraji se nachází městys Liblín. Je obklopen tokem řeky Berounky, kterou ke sjíždění využívají vodáci. Proto není divu, že zde najdete i vodácký kemp Reggae s půjčovnou lodí a paddleboardů a tábořiště Kobylka s chatkami a penzionem s plně vybavenými pokoji. Letní sezóna je ale už za námi, tak se pojďme podívat na to, co nabízí Liblín a jeho okolí k prozkoumání v podzimním čase. Můžete se vydat třeba na nedaleký hrad Libštejn.

Čechy krásné, Čechy mé

Jestliže znáte film Vesničko, má středisková, tak si možná vybavíte melodii buditelské písně Čechy krásné, Čechy mé. Její původní název zněl Vlastenecké hory. Složil ji Josef Leopold Zvonař v polovině 19. století na text českého básníka Václava Jaromíra Picka. S jeho osobou se pojí zámek, který v Liblíně stojí od 18. století. V letech 1840 až 1849 tu zmíněný básník Picek pobýval.

Zámek Liblín byl postavený na základech původní renesanční tvrze ve 20. letech 18. století nejprve jako barokní stavba, která se později dočkala klasicistních úprav. Zámek má dvě patra a mansardovou střechu. V některých místnostech se dochovaly štukované stropy. Součástí zámku je kostel svatého Jana Křtitele a park se souborem soch. V současné době zámek Liblín slouží pro potřeby Ústavu sociální péče.

Hrad Libštejn. Foto: Alena Kalová 

Zřícenina hradu Libštejn

Z městysu Liblín si můžete udělat pěší vycházku na zříceninu gotického hradu Libštejn, který stojí na vrchu nad pravým břehem řeky Berounky. Trasa je dlouhá asi 2,6 kilometru a povede vás mimo jiné i podél břehu řeky. Můžete se zastavit na Havlově vyhlídce, jež skýtá pěkný výhled na údolí, je odtud vidět i zmíněnou hradní zříceninu. V době, kdy byl hrad postaven, se řece Berounce říkalo ještě Mže. Její současný název se vžil až v 17. století.

Hrad Libštejn byl založený v polovině 14. století Oldřichem Tistou z Hedčan, což byl český šlechtic, purkrabí na Bezdězu a jeden z projektantů staveb pro Karla IV. Později se hrad postupně stal majetkem Kolovratů a Valdštejnů. Obývaný byl do roku 1576 a v roce 1590 se o něm píše již jako o pustém.

Zajímavá je stavební podoba hradu a zejména volba místa umístění, které je z hlediska obrany dost nevýhodné. Svědčí o tom, že hrad byl postaven v klidném období vlády Karla IV., tudíž nebyl považován za obranný. Do současnosti si částečně zachovala severní věž, východní palác, oblé ukončení jižní bašty v hradním jádře. Z hradu je možné pozorovat zalesnění údolí Berounky.

Zdroj: https://dvojka.rozhlas.cz/980-schuzka-cechy-krasne-cechy-me-7941858; https://www.liblin.cz/

Zřícenina hradu Libštejn. Náhledové foto: Alena Kalová

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.