Sumýš je doslova automatem na trus – bez této živinové bomby by však koráli nepřežili

Sumýš je doslova automatem na trus – bez této živinové bomby by však koráli nepřežili . Mořská fauna je velice bohatá na zástupce různých velikostí, tvarů, barev a také funkcí v tomto komplexním ekosystému. K méně nápadným, ale velice zajímavým a užitečným zástupcům patří sumýši, kterým se rovněž říká mořské okurky, a to kvůli protáhlému, válcovitému tvaru jejich měkkého těla.

Na jedné straně těla má sumýš ústa, kolem nichž jsou umístěna malá chapadla, která může sumýš zatáhnout, a na opačné straně těla je otvor sloužící k vyměšování. Hlavním životním posláním sumýše je čištění mořského dna, které probíhá tak, že sumýš ústy nasaje vodu s pískem, vyfiltruje z ní organické složky, které mu poslouží jako potrava, a čistý písek vyloučí. S pískem nebo usazeninou však sumýši vylučují ještě látky, které jsou klíčové pro přežití útesů.

Fascinující závěry studie sumýšů

V australských vodách byl nedávno proveden významný výzkum, zaměřený na význam sumýšů, při němž byly mimo jiné použity také drony. Zkoumala se část oblasti Velkého bariérového útesu a pomocí dronových záběrů byl odhadován počet zde žijících mořských okurek. Jen kolem ostrova Heron byla jejich populace odhadnuta na 3 mil. kusů.

Foto: Pixabay

Vědci poté v laboratorních podmínkách blíže zkoumali jednoho z častých zástupců, sumýše černého, a zjistili, že jeden jediný exemplář denně vyprodukuje přibližně 40 g trusu. Při přepočtu na rok se jedná o 14 kg. Když pak vezmete v úvahu množství sumýšů jen v okolí Heronu, je více než zřejmé, že sumýší produkce trusu má na život v moři opravdu významný vliv.

Při trávení mikroorganismů a řas sumýši totiž dochází k produkci řady vedlejších látek, z nichž mezi nejvýznamnější patří amoniak a uhličitan vápenatý. Amoniak a uhličitan vápenatý jsou dva z těchto vedlejších produktů. Amoniak vzniká jako odpadní produkt metabolismu a může být vylučován z těla sumýšů. Uhličitan vápenatý je také produktem trávicího procesu a může být použit k regulaci kyselosti trávicího traktu.

Význam sumýšů a potřeba jejich ochrany

Pokud jde o produkované látky, amoniak podporuje růst korálových útesů a působí v podstatě jako hnojivo. K růstu a pevnosti korálů pak nemalou měrou přispívá i uhličitan vápenatý. Dalším přínosem trusu sumýšů je zásaditost jejich trusu, který tak přirozeně snižuje kyselost okolního prostředí, což rovněž významně přispívá k růstu a zdravému vývoji korálů.

Vědci se také shodují na tom, že na jejich způsobu získávání potravy jsou závislé i další živé organismy, které by se jinak jen těžko dostávaly pro živiny do spodních vrstev sedimentu.

Z výše uvedeného vyplývá, že sumýše a jejich prostředí je opravdu nutno chránit a v oblastech jejich hojného výskytu zejména omezit příliš intenzivní rybolov. Některým druhům sumýšů již hrozí vyhubení.

 

Zdroj: https://dspace5.zcu.cz/bitstream/11025/43689/1/Bakalarska%20prace__Smidtova%20Nikola.pdf, https://ziva.avcr.cz/files/ziva/pdf/morsky-plankton-jak-ho-neznate.pdf

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.