Hurikán Irma – jedna z nejničivějších přírodních katastrof zrodila i hrdiny

Hurikán Irma: Bývá označován za nejsilnější hurikán posledních desetiletí. Všude, kde se vyskytl, totiž zanechal nepopsatelnou spoušť. Vyplatí se ho tedy připomenout. Setkat jsme se s ním mohli v září 2017.

Hrdinové, kteří proletěli hurikánem

V souvislosti s hurikánem Irma rozvířil pozornost zejména let společnost Delta Airlines číslo 402, mířící do metropole Portorika San Juan. Dokázal bezpečně přistát ještě v době, kdy hurikán již Portoriko zasáhl, a umožnil doslova na poslední chvíli 173 pasažérům opustit ostrov. Představitelé společnosti označili vše za perfektní spolupráci posádky i meteorologického týmu. Pro úplnost je třeba dodat, že minimálně tři další lety, mířící do oblasti v ten samý čas, situaci vyhodnotily jako příliš rizikovou a vrátily se.

Svatý Martin sčítá škody

Ničivá síla hurikánu Irma se prohnala i nad východním Karibikem, zejména nad ostrovem Svatý Martin (spravován Francií a Nizozemskem). Bleskové záplavy, silné deště a vítr o rychlosti až 300 km/h poničil řadu venkovských staveb ale i budovy, označované guvernérem za „velmi odolné.“ Výzvu k evakuaci obdržely desetitisíce lidí, řada z nich se jí však odmítla podrobit.

Foto: Pixabay

Hurikán Irma zamířil i na Floridu a má i sourozence

Pustošivý živel ale nezeslábl. Koncem týdne dorazil i na Floridu. Kde guvernér doporučil tamějším lidem zásobit se trvanlivými potravinami a pitnou vodou. Lidé žijící v postižených oblastech si ale neoddychli ani po Irmě. V jejích stopách totiž mířil i hurikán José (odborníky označovaný jako výrazně slabší). A v Karibiku poblíž mexického pobřeží se zformoval hurikán jménem Katia. Pro zajímavost – hurikánová sezóna v Atlantiku obvykle končí až v listopadu.

Zdroj: https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/foto-hurikan-irma/r~f785c4e092d411e7a7d1002590604f2e/, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/hurikan-irma-se-dostal-ke-svatemu-martinu-a-bartolomeji-nici-domy-a-zpusobuje-povodne-36713

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.