I Egypt má svoje Pompeje, pohřbil je však písek

O tragédii Pompejí jste už nejspíš slyšeli. Když v roce 79 našeho letopočtu vybuchla sopka Vesuv, pohřbil její popel několik měst. A nejvíc se mluví právě o Pompejích. Archeologové však mají z takového nálezu radost. Mohou totiž nalézt domácnosti lidí úplně neporušené, a to včetně předmětů denní potřeby.

A právě něco takového se nyní povedlo na území Egypta. Město je však mnohem starší než jeho známější jmenovec. I když prozatím nevíme, jak se jmenovalo, známe datum, kdy bylo vystavěno. Okolo roku 3 400 před naším letopočtem a to za vlády Amenhotepa III. Tisk o tom informoval Zahi Hawass, archeolog a bývalý egyptský tajemník Nejvyšší rady pro památky Egypta (SCA).

Foto: Pixabay

Na místě se našla řada zajímavých předmětů

Tohle město pohřbil sice písek a ne popel, ale protože se tu našly domy běžných lidí a četné předměty, které denně používali, přišla přezdívka Pompeje tak nějak sama od sebe. A co se tu našlo? Hlavně hodně cihel. Ty Egypťané na obyčejné stavby používali jako levný materiál (ovšem chrámy a hrobky stavěli z trvanlivého kamene).

Nechybí ani barevné nádoby z keramiky, kartuše (rám, do něhož se píše jméno faraona), prsteny apod. Některé zdi domů jsou až tři metry vysoké, protože je písek ochránil před větrem a počasím.

Za objevem stála náhoda

Zajímavé je, že se tohle vše našlo poblíž známého Luxoru. Tuhle lokalitu má řada archeologů už za prozkoumanou, takže je objev řady cihel značně překvapil. Podle archeologů je tento objev velmi důležitý, pomůže nám totiž lépe poznat život ve starém Egyptě. Většinu o něm se totiž dozvídáme z hrobek, nálezy měst jsou vzácné.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj:

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/archeologove-objevili-u-luxoru-egyptske-pompeje-muze-to-byt/r~f89b4bcc9a1c11eb9f15ac1f6b220ee8/?utm_source=centrumHP&utm_medium=dynamicleadbox&utm_content=default2&utm_term=position-4&utm_campaign=Aktualne

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.