kolo

Ukradli mu kolo – kvůli přehlédnuté maličkosti však nedostal od pojišťovny vůbec nic

V době, kdy je většina možností sportování omezena, se stále více z nás uchyluje k tomu nejjednoduššímu sportu vůbec – jízdě na kole. Mnozí jí dávají přednost dokonce i před během a není tedy divu, že nákupy jízdních kol atakují rekordy.

Ovšem stejně rekordní jsou čísla i v případě jejich krádeží. Za minulý rok tak bylo odcizeno více než 5 100 těchto sportovních pomocníků a celková škoda byla vyčíslena na 108 milionů korun. Koneckonců, není divu – vždyť rada modelů se dá pořídit za desítky tisíc. A vyřešena je jen každá pátá krádež. Ovšem spoléhat se na pojištění se vám nemusí vyplatit. A my víme proč.

Když vám ukradnou kolo, nemusí vám pojišťovna proplatit vůbec nic

Dejme tomu, že patříte k těm zodpovědnějším. Povedlo se vám snížit si platbu pojistného tím, že jste své kolo vybavili oficiálním značením proti krádeži nebo třeba šikovným GPS modulem. Ovšem pokud dojde na lámaní chleba, můžete stejně odejít s prázdnou.

Kolo

Zdroj obrázku: Pixabay

Ve smlouvě s pojišťovnami se totiž ukrývá řada nepříjemných kliček. Nejčastěji jde o případy, kdy je kolo zahrnuto do pojištění domácnosti. V takovém případě se totiž obvykle počítá s tím, že ho necháte na místě, do něhož můžete jen a pouze vy (případně pověřené osoby) – obvykle tedy v předsíni, v nějakém vnitřním kumbálu apod. Pojištění se tedy nevztahuje například na chodbu před bytem, sklepní kóji apod.

Musíte dokázat, že jste se proti krádeži maximálně zajistili

A další potíže bývají i tehdy, kdy vám kolo odcizí třeba na výletě. Je tedy na vás, abyste prokázali, že jste splnili vše potřebné k jeho zajištění. Dobré je proto pořídit si například fotografii bicyklu, řádně zaparkovaného a zabezpečeného. A to i kdybyste šli jen na oběd do blízké hospůdky. Ani bez tohoto důkazu totiž nemusí některé pojišťovny plnit, případně výši plnění značně pokrátí.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Zdroj: Faei.cz/ukradli-vam-kolo-tipy-jak-si-usnadnit-jednani-s-pojistovnou/

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

9 komentářů

 1. Zdeněk st. Odpovědět

  Nic nového pod sluncem. Pojišťovna na Vás bude vymáhat byť i jednu korunu pokud nezaplatíte. Ale když dojde na plnění z její strany , tak má připravenu celou sérii kliček jak z toho vycouvat . Proto než uzavřete smlouvu dávejte si i vy ať pojišťovna napíše za jakých podmínek bude hradit škodu a dá to do smlouvy. Budou se škubat , ale trvejte na tom a pak podepiště . Smlouva je obou strannou dohodou za kterou Vy platíte .

  1. Aster Odpovědět

   Jo kličky – to už máme taky za sebou. Je to už cca 10 let, barák řádně pojištěný proti všemu možnému, smlouva řádně prostudovaná, na žádné kličky to nevypadalo…kličky nastaly až při
   plnění pojistné události. Stalo se, že elektrikář, který se vrtal v hodinách, to zmotal tak, že odstřelil půl baráku – přepětí v síti s následným poškozením všeho, co bylo zrovna v zásuvkách – bohužel i můj počítač a tedy i část dat. Tehdy jsme se dozvěděli, že prý máme dvě domácnosti (tenkrát s námi ještě bydlel syn), ale platíme pojištění jen za jednu…bylo kolem toho hodně řevu, dokonce nám do baráku poslali borce na kontrolu i s laserovým metrem a foťákem. Nakonec zaplatili v plné výši. 😛

   1. Jana Šrámčíková Autor příspěvku Odpovědět

    No právě, taky máme takovou zkušenost. Ale překvapuje mě, kolik lidí to stále ještě nenapadne 🙂

    1. Aster Odpovědět

     Lidi hlavně nenapadne, že by se měli bránit a není divu – nátlak, kterému vás vystaví, je značný.
     V našem případě tlačili na to, že syn je spolumajitelem domu a na základě toho tvrdili, že máme dvě domácnosti – to byl ovšem nesmysl – hospodařili jsme společně.
     A i kdyby to tak nebylo, měli vycházet z pojistky a ne ze svých předpokladů a dohadů.
     Taky mě vytáčelo, že naši pojistnou událost likvidovala baba z druhého konce republiky – zjevný nesmysl. Řvala jsem po ní do telefonu a zcela vážně jsem se chystala, že sednu do auta a pojedu jí to vysvětlit osobně – těch cca 450km pro člověka, který ujel 1300km sám za 16hod, nic neznamená…a přes Polsko je to navíc po pěkné dálnici.
     Nakonec mi pomohl můj pojišťovák – velmi solidní člověk – ten to vzal přes svou nadřízenou, které vysvětlil, že pokud se mnou takto vyběhnou, okamžitě ruším u nich všechny pojistky – a to nakonec zabralo 😀

 2. Dušan Odpovědět

  JJ vzpomínám si jak kamarádovi před cca 20 lety ukradli kolo na závodech. Kolo měl pojištěné na doma a pak v rámci startovného během závodu. Nicméně mu je ukradli zrovna když se šel zaregistrovat. Pojišťovna neplnila a 80 tisíc byli tehdá velké peníze.

 3. Zdeněk Odpovědět

  Současné pojištění je čím dál, tím náročnější na pochopení právních kliček ve smlouvě o pojištění. U Č.P. se to podstatně zhoršilo fůzí s pojišťovnou / Genereli /. Tam jsou kličky až hamba. No a za zisky si majitelé jezdí na ližovačku. Každý si to přeberte jak chcete. Vy platíte,
  nárok je nepatrný, spravedlnost u soudu je často nepatrná. A výsledek je stejně zajímavý. Hlavně že majitelé, ředitelé, členové správní rady / často poslanci s různými platy / žijí nad starnart střední více vrstvy. A nyní se zamysleme nad tím, zda jsme to vůbec chtěli. Já sám lituji toho, že blau fógl jsem propagoval.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *