Indonésie Sulawesi – vše, co jste nejspíš nevěděli

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Krvavá orchidej či Železný ostrov – tak se také Sulawesi říká. Jde bezpochyby o největší ostrov indonéského souostroví. Slovo Sulawesi pochází ze spojení dvou zajímavých slov. Jedno je sula (ostrov) a to druhé zase besi (což znamená železo), ale v hře není jen železo, ale i bohatá naleziště stříbra a dalších kovů. Železný ostrov má tedy své jméno zaslouženě, i když znát ho můžete i jako Celebes.

Sulawesi jako ukázka multikultury

Obyvatelé Sulawesi jsou opravdu různorodí. Klidně navštivte mešitu, kostel i opravdu známé domorodé Toraje s jejich nevšedními zvyky a po všech stránkách zvláštním vlastním náboženstvím. Torajové žijí v domech, které mají tvar dlouhých špičatých lodí vybavených jakoby zdviženou přídí. Podle legendy šlo původně skutečně o námořní plavidla, tradice se pak zachovala dodnes.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Když na obřad dorazí bílý cestovatel

Vítejte v Zemi obřadů. Mystické obřady tu totiž mají své neodmyslitelné místo. Největší oslavy tu má smrt . Pro zdejší obyvatele je tato mystika totiž mnohem důležitější než narození nebo svatba. Nechte se přizvat, rozhodně to bude stát za to. Pokud se totiž necháte pozvat, zajistíte totiž nebožtíkovi opravdu spokojený život po smrti. Ano, takovou sílu podle místní tradice přítomnost bílého člověka má. Tak proč neprokázat Torajcům neocenitelnou službu i na jejich poslední cestě?

Něco takového se rozhodně neodmítá, takže i když budete muset přihlížet převlékání nebo omývání mrtvol, rozhodně jde o zážitek, který stojí za to.

Zdroj: https://www.mahalo.cz/indonesie/destinace-indonesie/sulawesi/londa-burial-caves.html, https://www.pomurec.com/vsebina/426/Tana_Toraja_-_spektakularni_pogrebni_obredi_na_Sulawesiju

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.