sul1

Indonésie Sulawesi – vše, co jste nejspíš nevěděli

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Krvavá orchidej či Železný ostrov – takto někdy cestovatelé nazývají Sulawesi, největší ostrov indonéského souostroví. Pojmenování Krvavá orchidej v sobě odráží jedinečný tvar půvabné pevniny a připomíná zároveň krvavou historii povstání domorodých obyvatel proti utlačovatelům, ať už šlo o Portugalce, Holanďany či Japonce.

Slovo Sulawesi pochází ze spojení slov sula (ostrov) a besi (železo), ale kromě železné rudy se zde nachází i bohatá naleziště stříbra, platiny, zlata či barevných kovů. Odtud tedy název Železný ostrov, i když na turistických mapách ho najdete spíše pod jménem Celebes.

Sulawesi jako ukázka multikultury

Obyvatelé Sulawesi jsou etnicky i nábožensky velmi různorodí: navštívit tu můžete mešitu, kostel i domorodé Toraje s jejich vlastním náboženstvím. Torajové jsou známí především díky své exotické architektuře, jejich domy mají totiž tvar dlouhých špičatých lodí se zdviženou přídí. Podle legendy vznikly první domy ze skutečných námořních plavidel, které jejich majitelé už nebyli schopní opravit a využili je proto jinak.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Území kultury Toraja se také někdy říká Země obřadů. Mystické obřady jsou zde velmi spjaté s každodenním životem. Největší oslavy se zde paradoxně týkají úmrtí. Pro Torajce je smrt důležitější než narození nebo svatba. Máte-li na to žaludek, místní vás mezi sebe mnohdy rádi přizvou. A takové pozvání se jednoduše neodmítá.

Za plovoucími vesnicemi

K podivuhodnostem ostrova Sulawesi rozhodně patří i plovoucí vesničky. Ta nejznámější se jmenuje Salo Tengah a omývají ji vlny jezera Tempe. Život v domech vznášejících se na na bambusových vorech není vůbec jednoduchý, možná i pro to se na život zdejších obyvatel jezdí dívat návštěvníci z celého světa. Bohužel původní styl života se tu postupně vytrácí ve prospěch moderní techniky a vymožeností civilizace. S návštěvou tedy doporučujeme neotálet.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *