kruh1

Německo má svůj pohádkový most: nebo se jedná o dílo samotného ďábla

Ďáblův most: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Ďáblův most v Německu je tak hezký, že by mohl být nazýván také jako „pohádkový most“. Jeho jméno zní v němčině Rakotzbrücke a říká se o něm, že byl vytvořen s pomocí nadpřirozených sil. Nachází se v německém městě Kromlau a výjimečný je tím, že tvoří dokonalý kruh – pokud započítáme i jeho odraz ve vodě. Nejedná se o přírodní úkaz, tento most byl postaven člověkem.

Vznik mostu

Tenký oblouk táhnoucí se nad jezerem Rakotzsee byl postaven v roce 1860 rytířem tamějšího města. Skládá se z rozmanitých kamenů, které se nacházely v okolí. Někteří věří, že při stavbě musel na pomoc přispěchat samotný ďábel, jiní tvrdí, že název „Ďáblův most“ je odvozen od toho, jak nebezpečné takové mosty byly. I když tedy historie tvrdí, že most byl vytvořen „smrtelníky“, je jisté, že jeho stavitelé spíše dbali na estetiku než na funkčnost mostu.

Ďáblův most: Zdroj obrázku Pixabay.com

Kamenný kruh

Oba konce Rakotzbrücke jsou zdobeny tenkými skalními věžemi vytvořenými jako přírodní čedičové sloupy, které se vyskytují na mnoha místech v Německu. Kromě toho je zakřivení mostu navrženo jako polovina dokonalého kruhu, takže když jsou hladina klidná a světlo je správné, vytváří iluzi úplného kamenného kruhu. Návštěvníci mohou tento most obdivovat, ale vstoupit na něj bohužel nesmí.

Než se na místo vydáte…

Most je nejnavštěvovanější během podzimu, kdy se k již surrealistickému pohledu přidává navíc nádhera padajících a spadaných listů. Své kouzlo má ale i na přelomu května a června, kdy v parku kvetou azalky a rododendrony. Tento most se nachází v parku Kromlauer ve východním Německu a je nejlépe dostupný autem. Pokud bychom chtěli přesněji uvést polohu, pak se tento park nachází na rozhraní Polska a Neměcka – na rozhraní spolkových zemí Sasko a Braniborsko. Park je volně přístupný.

2 komentáře

  1. Yarda Odpovědět

    Autor by mého radši podotknout že je most včetně jezírka v rekonstrukci, tudíž bez vody. Jinak lze spojit s celodenním výletem po zajímavém parku na který navazuje krajina se sochami včetně úzkorozchodné trati s funkční dopravou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *