karp3

Lákadla Bílých Karpat od A do Zet

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Jde o unikátní krajinný celek na česko-slovenské hranici, doslova přecpaný přírodními i historickými zajímavostmi. Nabídka návštěvnických túr se soustřeďuje na ty pěší, i když k mání jsou i cyklistické stezky.

A mimochodem, Bílé Karpaty patří k oblastem s nejčistším vzduchem v našem okolí. Takže pokud uvažujete o nějaké zdravém a přitom přiměřeně náročném výletu, nechte se zlákat.

Bílé Karpaty klamou tělem

Neoslní vás žádnou závratnou nadmořskou výškou, vždyť nejvyšší vrchol Velká Javořina se vypíná jen do výšky 970 metrů nad mořem. Ovšem působí mnohem velkolepěji, protože všude okolo nich není nic jiného než rovina.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jejich návštěvníci si nejvíce pochvalují hustou síť dobře značených turistických stezek. Doporučit lze zejména tu červenou, nesoucí název Cesta hrdinů SNP (byť jistý úsek se nazývá rovněž Štefánikova magistrála). Ta vás provede po těch nejkrásnějších hradech Bílých Karpat od Korlátka přes Pajštún až po Devínský a Dobrovodský hrad). Při cestě za těmi největšími lákadly však musíte tuhle stezku chtě nechtě opustit. Ovšem nespatřit jeskyně Driny nebo hrad Červený kameň by byla skutečná škoda.

A samozřejmě je tu i možnost cykloturistiky, mototuristiky apod. V zimě si pak na svazích skvěle zalyžujete, stačí zamířit na Zochovu chatu nebo Perinsků Babu.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Milujete víno? Pak je tu pro vás tahle třešnička

Co byste řekli na Malokarpatskou vinnou stezku, která vás dovede za těmi nejlepšími ochutnávkami? Vede přes bývalá slovenská královská města (Bratislavu, Svätý Jur atd.) a kromě turistických atrakcí přináší i tipy na místa, kam se vydat za ochutnávkou regionálních specialit a lahodných vín. Mnoho se dozvíte i o pěstování a zpracování révy samotné a to zejména v této oblasti. Stačí sledovat naučné tabule a čas od času navštívit doporučená místa. Nechte se zlákat nevšedními zážitky!

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *