Turkmenistán má svou Bránu do pekla

Brána do pekla: Zdroj náhledového obrázku Commons.wikimedia.org

Brána do pekla, nebo jak ji místní nazývají Derweze či Darvaza, není název hororu, jak by se mohlo zdát. Jedná se o plynové pole v Turkmenistánu, které vzniklo uprostřed pouště Karakum již v roce 1971. Došlo zde ke zhroucení jeskyně a vznikl kráter, ve kterém hoří unikající zemní plyn. Průměr kráteru je 69 metrů a jeho hloubka je 30 metrů. Tento kráter je významnou turistickou atrakcí pro všechny, kdo se rozhodnou navštívit Turkmenistán. Ačkoli únik plynu měl být uzavřen, dosud se to nepodařilo.

Největší zásoba plynu na světě

Plynový kráter se nachází poblíž vesnice Derweze. Nachází se uprostřed pouště Karakum, asi 260 kilometrů severně od Ašchabadu, hlavního města Turkmenistánu. Zde nalezená zásoba plynu je jednou z největších na světě.

Brána do pekla: Zdroj obrázku Commons.wikimedia.org

Přezdívku mu dali místní obyvatelé

Jméno „Brána do pekla“ mu dali místní obyvatelé. Tento název je velice přesný, protože odkazuje na oheň (uprostřed kráteru je teplota okolo 1000 °C), vroucí bláto a oranžové plameny. Tím, že vypadá jako ohnivá díra v zemi, se lze domnívat, že to vypadá jako dílo ďábla.

Původně identifikován sovětskými inženýry

Místo bylo identifikováno sovětskými inženýry v roce 1971. Původně se mělo jednat o významné místo na ropném poli. Poblíž tedy byla zřízena vrtná souprava a tábor a došlo taktéž k zahájení vrtných prací. Ty měly za úkol vyhodnotit množství ropy dostupné v místě. Když místo ropy našli zemní plyn, zem se pod vrtnou soupravou a táborem zhroutila do širokého kráteru a zmizela.

Plyn měl hořet jen pár týdnů

Inženýři předpokládali, že nebezpečné úniky jedovatých plynů z jeskyně do nedalekých měst sami vyhoří. Odhad, kteří vědci stanovili, byl ten, že plyny by měly vyhořet za několik týdnů. Místo toho ale již tento kráter hoří více než čtyři desetiletí.