iran2

Írán – místa, kam se běžný turista jen tak nepodívá

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Má pověst poměrně konzervativní země s mnoha pravidly, obzvláště nepřívětivé k ženám. Naštěstí se situace v zemi začíná pomalu ale jistě měnit, takže pokud chcete na vlastní oči spatřit legendární Persepolis nebo některou z nádherných mešit, určitě neváhejte.

Pamatujte na jediné – pravidla oblékání. Pro ženy je potřeba kromě šátku na hlavu také tunika nebo tričko sahající do půli stehen a dlouhé kalhoty. Muži to mají podobné – jen bez onoho šátku. Není potřeba nosit čádor ani nic podobného a co do kalhot si vystačíte s obyčejnými džínami.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Největší lákadlo Íránu – starověká Persepolis

Pochází z 5. století před naším letopočtem, a i když mezi její majitele patřil i legendární Kambýsés II. nebo Dáreios I., vykopávky tu začaly teprve ve 30. letech 20. století. Návštěvníkům však nabízí mnohé – nádherné paláce s terasami, vstupní brány s mnoha detailně vyvedeným reliéfy, zbytky zahrad apod. Můžete tu strávit půl dne a stále ještě nespatřit všechno.

Írán a jeho města

A minout samozřejmě nesmíte ani velká města, kde se nevšední památky koncentrují v nebývalém množství. Zpravidla jde o mešity a paláce, ale nechybí ani další. Jako nejkrásnější označují návštěvníci Esfahán s jeho mešitami. Šáh Abbás I. v 17. století udělal z Esfahánu hlavní město Íránu. „Esfahán je půl světa,“ říká se tu od té doby. Z jeho vlády vyrostly ve městě například krásné mosty, ale i mešity. Nesmíte vynechat tu Imámovu nebo šejka Lotfollaha.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

A kam dál? Opravdu liberálním městem Shiraz, v jehož blízkosti se nachází již zmíněná Persepolis. A nákupního horečku si můžete užít v Teheránu – ovšem i častý smog a další nešvary velkoměst. Odpočinout si tu lze zejména v nádherně udržovaných parcích a mnoho památek je atraktivně osvětlených i po setmění, což ostatně platí i pro již zmíněný Esfahán.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *