Istanbul: Výjimečné město, které se rozkládá na dvou kontinentech

Istanbul leží na obou březích zálivu Bospor a zároveň na dvou kontinentech – Evropě a Asii. Se svými 15 miliony lidí, kteří zde žijí, je největším městem v Turecku. Už na základní škole se žáci učí, že jeho původní název byl Konstantinopol a odjakživa město plnilo roli důležité obchodní křižovatky jako brána do Orientu. Jaké zajímavé historické pamětihodnosti v něm uvidíte?

Konstantinův sloup, Sulejmanova mešita

V evropské části Instanbulu se nachází většina významných památek z byzantské doby. Historické centrum města vzniklo ještě v dobách, kdy zde vládli starověcí Římané v rámci východořímské říše. Nejstarším stavbou ve městě je Konstantinův sloup, který byl postaven v roce 330 císařem Konstantinem Velikým.

Na jednom z istanbulských vrchů najdete Sulejmanovu mešitu, jež je viditelná i z dálky. Má čtyři minarety a deset balkonů, jež mají v sobě schovanou symboliku – Sulejman Nádherný, jenž ji nechal postavit, byl desátým sultánem Osmanské říše a čtvrtým pádišáhem. Mešitu zdobí 138 oken, koberce, arkády z lomených oblouků a žulové sloupy. Neméně zajímavé jsou lustry s bronzovými svícny.

Pevnost Yedikule

Ve istanbulské čtvrti Yedikule Fatih stojí na břehu Marmarského moře už od poloviny 15. století pevnost Yedikule se sedmi věžemi. Proslavila se hlavně jako královské vězení. Jejími celami prošla celá řada významných osob nejen z Turecka, kteří se stali oběťmi palácových intrik a vnitřních politických bojů. Věže pevnosti sloužily jako sklady vzácného zboží, dokumentů, zbrojnice, mincí.

Velký bazar v Istanbulu. Foto: Pixabay

 

Istanbulské bazary

Při návštěvě Istanbulu by návštěvníci určitě neměli minout některý ze zdejších bazarů – Velký, Egyptský, Knižní. Velký bazar tvoří na 4 tisíce krámků pod jednou střechou s nekonečnými chodbami, kterými je možné hodiny procházet a prohlížet si zboží a smlouvat o jeho ceně. Jak velký je to rozdíl oproti našim supermarketům.

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Yedikule_Fortress; https://cs.wikipedia.org/wiki/Istanbul

Sulejmanova mešita v Istanbulu. Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.