Jablečný ocet znali už ve starověku – která legendární královna si ho mohla přidávat do koupele

Jablečný ocet mnozí považují za superpotravinu. Je pravda, že jej používaly už naše babičky, a to nejen vnitřně na podporu imunity, trávení a vyčištění organizmu, ale i jako dezinfekční prostředek na drobné ranky, bodnutí hmyzem, akné nebo dezinfekci domácnosti. Do koupele jej snad přidávala i královna Kleopatra, díky čemuž prý měla zdravou a krásně lesklou pokožku i vlasy.

Co je jablečný ocet

Vyrábí se kvašením jablek. Za příznivé účinky na organizmus je zodpovědná kyselina jablečná a také takzvaná octová mateřská blána, proto se považuje za cennější ocet nefiltrovaný a nepasterizovaný. Ten obsahuje mimo kyseliny jablečné také kvasinky, proteiny a enzymy. Vitamínů a minerálů je v něm málo, za zmínku ovšem stojí draslík. V kvalitním jablečném octu najdete i antioxidanty a aminokyseliny.

Účinky

Jablečný ocet se dnes doporučuje na detoxikaci organizmu, na podporu hubnutí, léčby cukrovky II. typu, vysokého tlaku nebo cholesterolu. Díky očistným účinkům podporuje činnost jater a zlepšuje stav pokožky a také odbourává překyselení organismu. Poškozuje zubní sklovinu, po požití si proto ústa vypláchněte vodou. Pokud užíváte pravidelně léky, poraďte se o konzumaci s lékařem.

Jablečný ocet znali už v starověku – která legendární královna si ho mohla přidávat do koupele Foto: Pixabay

Využití

Vnitřně se užívají 1-2 lžičky až 2 lžíce octa ve sklenici vody ráno nalačno, popřípadě ochucené medem. Nebo jej konzumujte jen s jídlem místo běžného octa, tzn. Přidejte ho do zálivky, omáčky, polévky či jinam.

Vně se hodí ředěný ke koupelím a obkladům na dezinfekci nebo otoky, jako pleťové tonikum, pro lesk vlasů.

V domácnosti vám pomůže likvidovat nežádoucí bakterie, například na dřevěných prkýnkách, ale přidávat ho můžete i do vody na omývání povrchů nebo při leštění zrcadel.

 

Zdroje: https://www.drmax.cz/clanky/jablecny-ocet-skvely-do-kuchyne-a-vyborny-pro-zdravi, https://www.ireceptar.cz/zdravi/jablecny-ocet-hubnuti-30000421.html, https://www.ireceptar.cz/zdravi/jablecny-ocet-zdravi-30000227.html, https://www.apetitonline.cz/tipy-triky/jak-vyrobit-prvotridni-jablecny-ocet-pripravte-si-prirodni-vselek-ktery-pomuze-s-shodit, https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/jak-udelat-jablecny-ocet-doma-20301103.html, https://www.jimejinak.cz/domaci-jablecny-ocet-jak-ho-snadno-vyrobit-krok-po-kroku/

Jablečný ocet znali už v starověku – která legendární královna si ho mohla přidávat do koupele Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.