Jak se pila káva za socialismu. Směs Standard si užívali i ti největší gurmáni a namlít jste si ji mohli už v obchodě

Káva, socialismu, směs kávy Standard, turek, turecká káva

Jak se pila káva za socialismu. Směs Standard si užívali i ti největší gurmáni a namlít jste si ji mohli už v obchodě. Během druhé světové války a bezprostředně po ní se pravá káva stala v Československu vzácným zbožím.

Omezení dovozu a ekonomické problémy vedly k široké spotřebě kávových náhražek, jako byla například Melta a Vitakáva. Tyto náhražky, vyráběné z různých obilovin a čekanky, napodobovaly chuť kávy, ale postrádaly hloubku a aroma pravých kávových zrn.

Návrat pravé kávy

Teprve v 60. letech 20. století začaly kavárny znovu získávat na popularitě, ačkoli zákazníci se kvůli vysoké ceně často zdrželi nad jedním šálkem celé hodiny. V 70. a 80. letech 20. století se spotřeba kávy postupně zvyšovala, protože se mírně zlepšily ekonomické podmínky a pravá káva se stala dostupnější, i když stále zůstávala slušným luxusem.

Standardní kávová směs

V dobách socialismu nebylo získání kávy snadné a spotřebitelé si nemohli vybírat z nepřeberného množství značek jako dnes. O distribuci a pražení kávy se staral státem kontrolovaný podnik Balírny obchodu. Výsledkem byly bílé sáčky s černým vzorem kávových zrn, dnes známé jako směs Standard. Tato směs se skládala ze tří druhů brazilských káv a obsahovala 95 % arabiky, což z ní činilo vysoce kvalitní a zároveň cenově dostupný produkt.

Foto: Pixabay

Byla označována za nejlepší dostupnou levnou kávu, prodávala se jak mletá, tak v celých zrnech. Spotřebitelé si dokonce mohli namlít celá zrna přímo v obchodě v „sámošce“.

Cenová dostupnost a balení

V počátcích stál malý 50g balíček směsi Standard 8 československých korun (Kčs), cena se později zvýšila na 12 Kčs. Malé balení bylo záměrné, doporučené proto, aby se aroma kávy rychle nerozptýlilo. Mletou kávu se doporučovalo spotřebovat do dvou dnů po otevření. Na klasického turka tenkrát nedal dopustit skoro nikdo. Dnes už je však naštěstí (i díky mnohem bohatšímu výběru produktů) vše docela jinak.

 

Zdroj: https://www.toprecepty.cz/clanky/6792-retro-okenko-pojizdne-prodejny-driv-vozily-na-venkov-textil-pak-maso-nebo-konzervy-rohliky-v-nich-ale-byvaly-na-objednavku/, https://www.vybornakava.cz/2014/jak-se-pila-kava-za-socialismu/, https://medium.seznam.cz/clanek/pisalek-00-tuzemak-a-tatra-aneb-jak-se-u-nas-za-socialismu-pila-kava-66971

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.