Pěšky i na kole: Z Františkových Lázní na hrad Seeberg a zámek Libá

Františkovy Lázně v západních Čechách jsou městem s vyhlášenou lázeňskou péčí, která poskytuje ozdravné procedury pro řadu zdravotních potíží. Součástí léčby bývá zpravidla i pohybová aktivita, která prospívá duchu i tělu. Nedaleko města se nachází v příjemné docházkové vzdálenosti hrad Seeberg, který stojí za návštěvu. Zámek Libá je o něco dále, ale i on nabízí zajímavé interiéry a exteriéry.

Hrad Seeberg

Na hrad Seeberg se můžete z Františkových Lázní vydat po zeleně značené turistické a cyklistické trase od Hudebního pavilonu na ulici Ruská. Po ujití vzdálenosti 1,8 kilometru narazíte na rozcestník U pískovny, kde se dáte žlutou trasou. Odtud je to na hrad Seeberg asi 4 kilometry. Cestou budete míjet památný strom Dub letní ve Dvorečku, jehož obvod kmene je 481 cm a koruna dosahuje výši 24 metrů.

Hrad Seeberg se nachází v Ostrohu. Postavený byl na počátku 13. století a jak to tak bývá, jeho majitelé se často střídali. Zastaven byl i králi Janu Lucemburskému, patřil i jeho synu králi Zikmundovi. Za třicetileté války hrad zpustl, ale byl znovu opraven, což se ještě několikrát v jeho historii opakovalo. K poslední rekonstrukci hradu došlo v 70. letech 20. století, díky níž byl hrad zachován i pro další generace.

Návštěvníci zde mohou vidět vlastní jádro hradu a hospodářské předhradí s barokní stodolou. Hrad se skládá z románského a gotického paláce a renesančního křídla s arkádovou chodbou na nádvoří. Přístupný je od úterý do neděle v čase od 10:00 do 18:00 hodin.

Zámek Libá. Foto: Lubor Ferenc, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Z%C3%A1mek_v_Lib%C3%A9_%C4%8Derven_2022_(4).jpg

Zámek Libá

Zdatní chodci a cyklisté si mohou ještě dát procházku či projížďku na zámek Libá, což je od hradu Seeberg další asi čtyři kilometry pěší chůze po žlutě značené turistické trase. Cesta vede okolo rybníků Nebesák, Prostřední a Vlastislavský a o kousek dál okolo rybníku Malý Frank. Od něho je to na zámek Libá už necelý jeden kilometr.

Zámek Libá byl původně gotickým hradem bergfritového typu (s okrouhlou věží), postaveným v polovině 13. století rodem Liebensteinů. Ten na konci 13. století vymřel a hrad byl pobořen. Jeho trosky obnovil chebský měšťan František Gosswein v roce 1346. Ale jeho rodina se dala na loupežnictví, kvůli čemuž jí byl hrad králem Václavem IV. odňat. Od 20. let 15. století až do 20. století hrad vlastnil rod Cedviců, který svou nemovitost přestavěl na pohodlnější barokní zámek.

V 80. letech 20. století zámek vyhořel. Od roku 1991 je zámek Libá v soukromých rukou a probíhá jeho postupná rekonstrukce. Dnes je opět opravený. Nenabízí sice příliš mobiliáře k vidění, ale jeho zámecké interiéry jsou zajímavé. Zámek je možné navštívit po dohodě se správcem denně od úterý do neděle po 9:00 hodině.

Zdroj: http://www.libaczech.cz/, https://www.seeberg.cz/cs/zajimavost/oteviraci-doba-a-vstupne-3ed16R, mapy.cz

Hrad Seeberg. Foto: Lubor Ferenc, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hrad_Seeberg_duben_2019_(1).jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.