Bláznivou Viktorku nechala Božena Němcová ve svém díle zemřít, ve skutečnosti ji přežila o několik let

Božena Němcová, Babička, kniha, zajímavost, Viktorka

Bláznivou Viktorku nechala Božena Němcová ve svém díle zemřít, ve skutečnosti ji přežila o několik let. Božena Němcová, výrazná osobnost české literatury, je proslulá živým líčením venkovského života a složitých ženských charakterů. Její díla jsou proslulá svou hloubkou a citovou rezonancí. Nejznámější je docela jistě její kniha Babička, v níž vystupuje i postava Viktorky.

Život Viktorie Židové, která posloužila jako inspirace pro postavu Viktorky, se však od líčení v knize v několika podstatných bodech liší.

Skutečná Viktorie Židová

Viktorie Židová, narozená 9. června 1792 v Červené Hoře, prožila život, který by klidně mohl patřit do románu. Její život se totiž velmi výrazně změnil v bouřlivém období napoleonských válek. Jako dvacetiletá mladá žena, pracující na místním statku, se seznámila s vojákem z 5. praporu černohorských myslivců – a zamilovala se do něj (rozhodně ho neodmítala ani se mu nebránila, jak líčí Němcová).

Foto: Pixabay

Po jejich prvním setkání na místním jarmarku se Viktorie brzy přestěhovala do Olešnice, aby byla blíže své sestře, ale nakonec následovala svého vojáka do války napříč různými vojenskými stanovišti. Na čas dokonce záhadně zmizela, aby byla nakonec nalezena v pevnosti Josefov – už však pomatená.

Utopené dítě? Nejspíš ne

Určitě si vzpomínáte na dítě, které měla bláznivá Viktorka utopit ve splavu. To se však ve skutečnosti nejspíš nestalo – čekal by ji totiž za to trest smrti, kdyby se to rozneslo. Dítě však skutečně měla – syna, který jí byl ihned po porodu odebrán. Bohužel přežil jen 21 dní. Ovšem samotná Viktorka se dožila požehnaného věku – 76 let.

Poslední léta svého života strávila v téměř úplné izolaci v jeskyni na okraji své vesnice. Odtud ji těsně před smrtí převezli do Červené Hory. V té době už však byla Božena Němcová 6 let po smrti. Jedna z nejznámějších hrdinek jejích knih ji tak přežila.

EDIT 15.06. 

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/zena-styl-viktorka-z-babicky-jak-se-lisi-roman-a-realita-40407232, https://cs.wikipedia.org/wiki/Viktorie_%C5%BDidov%C3%A1

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.