Po prudkém ochlazení přijdou v týdnu tropy – v části ČR budou výkyvy opravdu extrémní, jinde si jen lehce „přihřejete polívčičku“

Po prudkém ochlazení přijdou v týdnu tropy

Po prudkém ochlazení přijdou tropy – v části ČR budou výkyvy opravdu extrémní, jinde si jen lehce „přihřejete polívčičku“. S blížícím se začátkem letní sezóny se Česká republika připravuje na neobvykle intenzivní vlnu veder, která by měla přinést teploty, jež na mnoha místech překročí onu „magickou“ tropickou hranici 30 stupňů Celsia. Meteorologové předpokládají, že tento nárůst teplot bude obzvláště výrazný od středy 19. června.

Meteorologický přehled na příští týden

Blížící se vlna veder je důsledkem přílivu velmi teplého vzduchu od jihozápadu, původně ze severozápadní oblasti Sahary. Tento jev není během evropského léta neobvyklý, ale letos je pozoruhodný svou intenzitou a možnou délkou trvání.

Předpovědi pro jednotlivá města

Dopad vlny veder bude v České republice pociťován poměrně nerovnoměrně, přičemž v důsledku efektu městského tepelného ostrova budou postiženy zejména městské oblasti.

  • Praha: Teploty by mohly ve středu 19. června dosáhnout až 33 stupňů Celsia.
  • Pardubice: Podobná situace se očekává i v Praze, kde teploty dosáhnou až 33 stupňů Celsia.
  • Brno: O něco chladněji, i když stále tropicky, s předpovědí 32 stupňů Celsia.

Foto: Pixabay

Morava bude všeobecně o něco málo chladnější – určitě však nedoporučujeme si jakékoliv náročné aktivity plánovat od poloviny příštího týdne – a to nejlépe až do neděle, kdy by mělo vedro trochu polevit. V červnu však nejde o nic výjimečného – tropické teploty bývají v tomto měsíci běžné, i když obvykle trvají jen pár dní. Jde o takové nesmělé pomrkávání léta, které už brzy zaklepe na vrata.

Zdravotní rizika a bezpečnostní tipy

Vysoké teploty s sebou nesou zdravotní rizika, zejména pro zranitelné osoby, jako jsou starší lidé, malé děti a osoby s již existujícími zdravotními potížemi. Mezi nejčastější onemocnění související s horkem patří dehydratace, vyčerpání z horka a úpal.

 

Zdroj: https://www.extra.cz/zpravy-do-ceska-se-vali-velka-vedra-ceka-nas-poradne-horko-teploty-prekroci-tropicke-tricitky-00729?, https://x.com/CHMUCHMI/status/1800572895615189271, https://www.chmi.cz/predpovedi/predpovedi-pocasi/ceska-republika/tydenni-predpoved

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.