Jak se stát ranním ptáčetem a všechno stihnout

Říká se, že kdo ráno dříve stává, ten toho během dne také více stihne. Možná je na tom skutečně něco pravdy. Zároveň však může být touha po změně zažitého rituálu, kdy si chcete najít zalíbení v ranním stávání, otázkou nutnosti pro zvládání náročné práce, která začíná již velmi brzy. Ať máte důvody jakékoliv, dobrou zprávou je, že rannímu vstávání se skutečně můžete naučit.

Jaký je váš chronotyp?

V první řadě je dobré vědět, jaký je váš přirozený chronotyp. Obecně existují dvě různé verze. Když vám ranní vstávání nedělá problém a přirozeně se budíte, pravděpodobně budete skřivanem. Ranní hodiny patří mezi vaše nejvíce produktivní období. Druhým protipólem je chronotyp sovy, kdy vám nevadí ponocovat, jste výkonní ve večerních hodinách, ale ráno rádi vyspáváte a nechce se vám vstávat.

Turistka

Foto: Pixabay

Postupně vstávejte dříve

Pro nastavení nového režimu, kdy nebude takový problém vstávat brzo ráno, začněte postupovat nejdříve pomalu. Nastavte si budík o dvacet minut dříve. Takto postupujte pár dní a až začne být vstávání v tuto hodinu víceméně snesitelné, opět čas posuňte o dalších dvacet minut. Takto pokračujte do chvíle, než se dostanete na čas, kdy chcete pravidelně a spolehlivě vstávat.

Využijte ve svůj prospěch osvětlení

Spánek i probouzení jsou jevy, které ovlivňují hormony. Ty se vylučují i v reakci na okolní světlo. Z toho důvodu je vstávání v létě mnohem jednodušší v porovnání s buzením se do temné hodiny v zimě. Tento jev je možné využít i pro upravení rytmu. Pořiďte si chytré osvětlení, které se bude postupně rozsvěcet chvíli předtím, než budete chtít vstávat.

Ke změně je třeba mít nové rituály

Jděte dříve spát s potřebným uklidňujícím rituálem. Aby se vám ranní vstávání povedlo, musíte kvalitně spát. K tomu je zapotřebí vytvoření uklidňujícího uspávacího rituálu, kdy se nebudete trápit dlouhým převalováním, ale víceméně do pár minut se ponoříte do kvalitního spánku.

Zdroj: https://styl.magazinplus.cz/1532-vyzkousejte-nekolik-rad-ktere-vam-ulehci-ranni-vstavani.html

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.