Jak vybrat outdoorový nůž?

Nůž

Outdoorový nůž je investice klidně na několik desetiletí. Tedy alespoň v případě, že mu věnujete tu správnou péči. Jak vybrat nůž, který bude sloužit ještě vašim dětem?

Základní rozdělení nožů

Nůž je univerzální nástroj do kuchyně i do lesa. Nože používáme už přes dva miliony let a nejspíš jen tak nikam nezmizí. Přesto se neustále vyvíjejí a existují speciální nože snad pro každou příležitost. Nože se v základu dělí do 5 kategorií:

  • Multifunkční nože (také je můžete najít pod názvem nástrojové nebo švýcarské nože), které v sobě spojují všechny typy nástrojů, které může kutil nebo zálesák potřebovat. Od otvíráku na lahve až po kleště, bodce a další užitečné nástroje.
  • Kuchyňské nože od příborových až po speciální japonské.
  • Lovecké nože.
  • Bojové nože.
  • Břitvy.
  • Soustružnické nože a další nože pro speciální použití.

Sami však asi tušíte, že u toho dělení nekončí. Však jen kuchyňských nožů jsou desítky druhů. Nůž jídelní, na maso, na chléb, na sýr, na zeleninu a mnohem a mnohem více. To samé platí i pro ostatní typy nožů.

Pokud pomineme kuchyňské nože, nejzajímavějšími noži pro každodenní použití jsou nože multifunkční a lovecké. Ty se dále dělí na nože zavírací a na nože s pevnou čepelí.Nůž

Foto: Affekt.cz

Nůž s pevnou čepelí – výhody a způsoby použití

Nože s pevnou čepelí se hodí především pro tvrdou práci, při které využijete jejich velkou čepel. Oproti zavíracím nožům ho nestačí jen tak hodit do batohu a mít tak nůž při ruce pro případ potřeby. S nožem s pevnou čepelí je potřeba řešit pouzdro a případně i způsob jeho uchycení (na batohu / pásku).

Pokud v přírodě často sekáte dřevo, rybaříte, potřebujete si postavit přístřešek a s nožem skutečně makáte, je právě pevná čepel ideální volbou.

Největší výhodou nože s pevnou čepelí je jeho velikost, která je však současně i negativem. Hodí se spíš na chatu, nebo pro skutečné zálesáky, kteří potřebují pravidelně fungovat v přírodě se vším, co k tomu patří.

Zavírací nůž ocení každý tremp i turista

Zavírací – potažmo i multifunkční nůž – je ideální kompromis pro lidi, kteří si potřebují v přírodě nejen nakrájet svačinu, ale také například sem tam ošetřit nějaké to zranění nebo si připravit provizorní přístřešek. Ano, i se zavíracím nožem zvládnete náročnější činnosti. Kratší čepel jen není natolik praktická. Český e-shop s outdoorovým vybavením Affekt.cz kromě bohaté nabídky (nejen) zavíracích nožů nabízí také podrobný návod, jak vybrat správný zavírací nůž, který poslouží vašim potřebám.

Náhledové foto: Affekt.cz

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.