suv2

Jaké suvenýry vám mohou zadělat na pořádnou patálii? Někde i obyčejný časopis

O tom, že není dobré sbírat divoce rostoucí korály nebo jiné vzácné přírodniny, se asi příliš rozepisovat nemusíme. Ovšem v některých případech jde spíše o poněkud bizarní položky. A jaké nejpodivnější nařízení celníci vymáhají?

Vypadá to jako archeologie? Chtějte samolepku

Přesně tak by se dala popsat situace v Angole. Vývoz běžných řemeslných výrobků ze dřeva nebo jiných lidových uměleckých děl je podroben souhlasu ministerstva kultury. Dostanete-li ho, pak je na výrobek nalepen zvláštní štítek s razítkem. Některé obchody se suvenýry proto prodávají takové výrobky už přímo se samolepkami, které umožňují export. Bývají o něco dražší, ale vyhnete se tak nepříjemným komplikacím na letišti.

Na něco podobného se musíte připravit i v Ekvádoru a Peru. Máte-li zálusk na suvenýry, napodobující produkty předkolumbovské kultury, ponechte si od nich vždy doklad od nákupu. Na letišti ho po vás určitě budou chtít.

Počítáte se mezi paštikáře? Pak zapomeňte na Mexiko

Ano, z Mexika je zakázáno dovážet a vyvážet maso a uzeniny (a to včetně včetně hotových nebo konzervovaných pokrmů). Povoleny nejsou ani domácí potravinářské výrobky, takže svým budoucím hostitelům určitě nevozte domácí marmeládu nebo škvarky.

suv1

A do Vietnamu pro jistotu nevozte ani časopisy, videokazety, magnetofony, CD, knihy a časopisy. Jejich dovoz i vývoz je totiž přísně kontrolován a často jsou přímo na letišti zabavovány.

Pozor na Buddhu i zlaté šperky

Chtěli byste si z Thajska dovézt jedinečnou sochu Buddhy do svého obýváku? Aby také ne, když je jich všude plno. Ale pozor, povolen je vývoz pouze výrobků malé umělecké hodnoty, zakoupených např. na tržnici. Velké sochy a obvazy s tímto světcem si tak domů zkrátka neodvezete.

V Indii zase není dovolen vývoz zlata a stříbra (s výjimkou zboží pro osobní potřebu), starožitností starších než 100 let a výrobků ze slonoviny a zvířecích kůží.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

3 komentáře

  1. Pavel Šmíd Odpovědět

    Prosím, prosím, přečtěte si to vždy po sobě před zveřejněním. Asi je zakázán dovoz do Mexika, ne z Mexika. A nevím, zda vám na indické první pomoci dají obvaz z Buddhou (i když by to mělo určitě vyšší účinnost, než homeopatika), ale zřejmě jde o vývoz obrazů. 😉

  2. jan štulc Odpovědět

    Je to šikana turistů i místních prodejců kteří na trzích nabízejí kde co aby uživili rodiny…..ZLATÁ KOLONIÁLNÍ DOBA !!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *