Gmunden – chuť Rakouska kousek za hranicemi

Chcete-li dobrý tip na eurovíkend nebo jednoduše máte chuť vyrazit za hranice, ale nelákají vás tradiční cestovatelské cíle, vydejte se do rakouského Gmundenu. A na co se můžete těšit? Čeká na vás půvabná procházka okolo jezera Traunsee, zajímavá architektura a typická keramika.

Kde ho najdeme? Okresní město Gmunden vyrostlo na severních březích Travenského jezera (Traunsee) a jde o vstupní bránu do tzv. Solné komory. Město je to poměrně malé, stálých obyvatel tu nenajdeme více než 14 000, ovšem jeho historický význam rozhodně stojí za zmínku.

Rekreační místo pro boháče

Ano, ještě na počátku 20. století tomu skutečně tak bylo. Bohatí průmyslníci a obchodníci si zamilovali nádhernou krajinu a blízkost čisté vodní plochy, takže tu dnes můžeme obdivovat jejich honosné domy a vily. Ovšem historie města je mnohem starší. První písemné zmínky pocházejí z 5. století, ovšem už o staletí dříve v této oblasti prokazatelně těžili sůl staří Keltové.

gmun1

Gmunden a Gisela aneb projeďte se historickým parníkem

Sůl hrála v historii města po dlouhou dobu hlavní housle. Gmunden sloužil jako překladiště i obchodní centrum ještě za dob Habsburků. Právě na tuto dobu upomíná mimo jiné i majestátní kolesový parník Gisela (je pojmenován po dceři císaře Františka Josefa). Brázdí hladinu Travenského jezera a můžete se mu buď obdivovat zdálky nebo se na něm rovnou projet, což rozhodně doporučujeme. V létě navíc nabídne tahle multifunkční vodní plocha třeba i windsurfing, jízdu na vodních lyžích nebo potápění.

Když suvenýr z Gmundenu, tak plamencovou keramiku

Je-li něco pro tuto oblast Rakouska skutečně typické, pak je to originálně zdobená keramika s bílozeleně plamencovaným dekorem. Dříve byla vyhrazena pro boháče, dnes si ji může dopřát kdokoliv. A autentičtější suvenýr z Gmundenu zkrátka nenajdete.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.