Rozhledna Terchová

Jánošíkovy díry – nejoblíbenější stezka Malé Fatry

Malá Fatra je jedním z nejzajímavějších slovenských pohoří, rozděleného na dvě části řekou Váh. A Jánošíkovy díry jsou rozhodně jednou z jejich nejoblíbenějších atrakcí. Místní jim neřeknou jinak než Diery a mají hned tři části – Horní, Dolní a nově zpřístupněné Nové.

Národní park Malá Fatra byl založen 1. dubna 1988 a Jánošíkovy díry se nachází v její krivánské části. Zaparkovat můžete nejblíže vedle hotelu Diery, kde je poměrně velké parkoviště. Stání tady vás bude stát 5 eur (pozor, parkovací automaty přijímají pouze malé mince). Napojte se na modrou turistickou stezku a za chvíli jste tam.

Jánošíkovy díry – na co se vlastně těšit?

Tato přírodní zajímavost se skládá ze čtyř soutěsek, vyhloubených Dierovým potokem. A kam se vydat?

  • Dolné Diery vám nabídnou modrou obousměrnou stezka. Přímou, bez výraznějších odboček. Ideální pro začátečníky nebo rodiny s dětmi.
  • Nové Diery – žlutá, jednosměrná trasa – obtížnější, ale zajímavější.

Dolne a Nove Diery lze lehce projít až k turistické kolibě Podžiar, kde se můžete občerstvit a nabrat síly na další trek. Můžete si tu koupit kávu, vyhlášený místní sýr, využít toaletu atd.

  • Nové Diery má na svědomí pravý přítok Dierowského potoka a jejich součástí je i Tesná rizňa – kaňonovitá soutěska na levém břehu tohoto potoka. Jde rozhodně o nejtěžší část celého komplexu, ale nebojte se. I ona je přístupná bez horolezeckého vybavení – tedy v létě. V zimě, kdy je vše zapadané sněhem, si tu na obyčejnou procházku zkrátka nevyšlápnete.

Pro milovníky adrenalinu i krásných procházek

Jde vlastně o stezku vedoucí podél potoka, která ho však zároveň na mnoha místech převyšuje. Nechybí tedy pomocná soustava lávek, plošinek, zábradlí a na některých místech i řetězů. U vodopádů jsou pak často umístěny i kovové žebříky. Na procházku v sukni to tedy není, na druhou stranu zkušení horolezci být také nemusíte. Jinak při cestě zpět nezapomnte ani na naučnou stezku z Terchové vedoucí na rozhlednu, která je na úvodním obrázku.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *