names1

Náměšť nad Oslavou – co si tu rozhodně nenechat ujít

Zdejší zámek můžete znát jako letní moravské sídlo prezidentů a most se zase pyšní titulem „toho nejkrásnějšího po mostě Karlově.“ Že jste v Náměšti nad Oslavou ještě nebyli? Pak to musíte co nejdřív napravit.

Pokud se vydáváte na Vysočinu za romantickými zážitky, pak si tady rozhodně přijdete na své. Už jen procházka po nejkrásnějším mostě Moravy (a také jedním z nejstarších) stojí za to, v doprovodu dvaceti barokních soch andělů a světců dojdete bez překážek až do nevelkého centra města a odtud pak až k samotnému zámku.

Zámek Náměšť nad Oslavou – to nejsou jen sbírku gobelínů a tapisérií

Postavili ho pánové ze Žerotína a posléze přešel do vlastnictví rodu Haugwitzů. A nejspíš by jim patřil dodnes, nebýt Benešových dekretů, které ho znárodnili. Nějakou dobu tu pak na svých letních cestách po Moravě přebývali prezidenti, až dostal v roce 2001 statut národní památky a otevřel se veřejnosti.

Dnes si ho spojujeme zejména s množstvím tapisérií a gobelínů, ale za zmínku rozhodně stojí i bohaté zařízení interiérů jako takové – od původního nábytku až třeba přes kuřácké a toaletní potřeby nebo původní ložní prádlo. Nejnovější okruh nese příslovečný název Apartmán hraběte Haugwitze a kromě něj tu můžete spatřit třeba i zámeckou kapli nebo knihovnu. A líbit se vám bude i nádvoří s arkádami a Neptunovou fontánou nebo krásný zámecký park.

Řeznické muzeum nejen pro fajnšmekry

Okouzlila vás krása a složitost řeznického řemesla? Zajímají vás, jak vypadají tročky, vyrobené z jednoho kusu dřeva nebo třeba váha na půlku čuníka? To všechno a ještě mnohem víc najdete v Muzeu řeznictví v Náměšti nad Oslavou. Jen na otevírací dobu příliš nespoléhejte, musíte se totiž na návštěvě domluvit předem. Vstupné je pak spíše symbolické, což na rodinném výletu rozhodně potěší.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *