Javory v ČR ničí zavlečená houba – vědci ji odhalili nedávno a může být nebezpečná i pro člověka

Javory v ČR ničí zavlečená houba – vědci ji odhalili nedávno a může být nebezpečná i pro člověka. Nedávný objev smrtící houby Cryptostroma corticale vyvolal šok ve vědecké komunitě i mezi ochránci přírody. Tato invazní houba, která byla do Evropy zavlečena pravděpodobně po druhé světové válce, ohrožuje zejména oblíbený javor klen (Acer pseudoplatanus).

A ohroženy nejsou jen stromy. Výzkum odhalil, že tato houba představuje potenciální nebezpečí i pro lidské zdraví.

Původ a invaze

Tato houba se do Evropy dostala z oblasti Velkých jezer v Severní Americe a v posledních dvou desetiletích podnikla rychlou a znepokojivou cestu napříč kontinentem. Viníkem tohoto šíření mohou být změny v klimatických podmínkách, zejména teplejší a sušší roky, které jsou pro tuto chorobu příznivé.

Tato houba se vyznačuje schopností uvolňovat spory, které mohou vzduchem cestovat stovky kilometrů. Znepokojující je, že tyto spory nejsou nebezpečné pouze pro stromy, ale mohou při vdechnutí představovat riziko i pro lidské zdraví.

Foto: Pixabay

Odhalení viníka

Této houbě se se nejlépe daří v suchých měsících s minimem srážek a průměrnými teplotami kolem 25 stupňů Celsia. Houba se zaměřuje na střední část kmene stromu a za příznivých podmínek se pomalu propracovává k okraji kůry. Uvnitř kůry pak vytváří rozmnožovací plodnici – velkou černou hmotu o velikosti od decimetrů do metrů, která je skryta až do odstranění vnější kůry.

Následně se objevuje také jeden z nejlépe rozpoznatelných znaků houby: vrstva černohnědé látky podobné sazím, která obsahuje její výtrusy. U citlivých lidí hrozí při vdechnutí výtrusů nezanedbatelné riziko hypersenzitivní pneumonitidy. Pokud se tento stav neléčí, může vést až k úmrtí.

První případy tohoto onemocnění byly zaznamenány v Severní Americe ve 40. letech 20. století, kdy byla houba poprvé popsána. Toto onemocnění je nyní označováno jako „Maple Bark Stripper’s Lung“ (plíce loupačů javorové kůry) a má své místo v Mezinárodní klasifikaci nemocí.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/veda-skoly-javory-likviduje-nemoc-kury-houba-je-nebezpecna-i-pro-cloveka-40441946, https://www.nase-voda.cz/javory-suzuje-sazna-nemoc-kury-nebezpecna-je-i-pro-cloveka/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.