Je libo přenocovat jako samuraj

ozu1

Zámky přestavěné na hotely nejsou u nás ničím zvláštním. Přesto má ale pobyt v nich jisté kouzlo, zvláště, pokud se jejich provozovatelé snaží poskytnout hostům alespoň trochu autentický zážitek. Pokud vás ale již neláká fingovaný raný evropský novověk, do jehož rozlišných etap bývají v takových případech hotely stylizovány nejčastěji, nabízí se vám možnost vyzkoušet si něco pro Evropana mnohem exotičtějšího. V japonském městě Ozu, můžete přespat na místním hradě.

Hrad Ozu

V japonské prefektuře Ehime na ostrově Šikoku se nachází město Ozu, jehož chloubou je hrad ze začátku 17, století. Jedná se o jeden z mála dřevěných hradů, které jsou dodnes v Japonsku k vidění. Stejně jako řada jiných menších japonských měst se ale Ozu potýká s úbytkem obyvatelstva. Mladí lidé odchází do větších měst za studiem i za prací a jen málo z nich se později vrací.

Jedním ze způsobů, kterými se místní autority snaží tomuto odlivu zabránit, je snaha učinit město zajímavější pro turisty, kteří pomáhají vytvářet pracovní místa a přinášejí kapitál, ze kterého následně profitují všichni obyvatelé. V Ozu se proto rozhodli využít jako turistické lákadlo místní hrad. Ale nejen, že si jej mohou turisté prohlédnout, mohou v něm i přespat.

ozu2

Zdroj obrázku: Wikimedia Commons

Chcete se cítit jako japonský feudál?

Nový hotel na hradě Ozu začal fungovat letos v červenci a minimálně během prvního roku fungování budou platit značná omezení. Celkem bude do konce roku umožněno pouhých 30 pobytů s tím, že jednoho se bude moci zúčastnit maximálně 6 lidí. Této exkluzivitě odpovídá i cena. Pro dva hosty zde vyjde noc na milion jenů, tj. téměř 10 tisíc amerických dolarů.

Protože je hrad standardně přístupný turistům, luxusní zázemí pro hotelové hosty muselo být vystavěno tak, aby nikterak nezasahovalo do původní architektury a běžní hosté jej tak vůbec neuvidí. Pobyt je spojen s uvítáním, jehož součástí jsou i dělové salvy. Hosté se jej mohou zúčastnit v tradičním kimonu či brnění japonského válečníka ze 17. století.

Pro milovníky japonské historie to bude jistě splněný sen.

Zdroj náhledového obrázku: Wikimedia Commons