Je tu nová varianta covid-19. Jmenuje se KP.3

Když se na podzim v roce 2019 objevila první varianta nového koronaviru covid-19, nikdo na světě netušil, co to přinese. A je si vůbec lidstvo s pandemií poradí. Nyní ji máme za sebou, z covidu-19 se stala běžná choroba podobná chřipce. Přesto virus stále mutuje do nových variant. Ta zatím poslední byla pojmenována KP.3. Jak se projevuje?

Nelze si myslet, že se covidu-19 zcela zbavíme

Virus tu s námi bude žít svým infekčním životem, občas napadne pár osob a způsobí jim nepříjemné respirační problémy. KP.3 je jednou z variant SARS-CoV-2. Název vychází z aminokyselinových mutací, jež se zachytily v té části viru, která se přichytí na buňky v lidském těle a umožní mu infikovat organismus. Této části viru říkáme spike-protein. Struktura zvaná spike má podobu hrotu či tyčinky vyčnívajícího nad povrch viru. Vzpomeňte si, jak se koronavirus zpravidla zobrazuje – vypadá jako kulatý ježek.

KP.3 je potomkem varianty JN.1, jež se objevila na počátku tohoto roku. Zatímco až dosud lidé nejčastěji onemocněli variantou KP.2, podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) převzal kontrolu KP.3. Například ve Spojených státech amerických tvoří 16 až 37 procent všech virů SARS-CoV-2. Nyní je tato varianta dominantní, ale to neznamená, že nutné musí dojít k nárůstu případů. Ale vzhledem k většímu počtu společenských setkání v letních měsících se zároveň rozšiřují příležitosti k šíření viru.

Foto: Pixabay

Příznaky nové varianty covid-19

Onemocnění novou variantou KP.3 se projevuje podobně jako u dřívějších variant viru. Znamená to tedy, že nakažená osoba může mít horečku se zimnicí, kašel, dušnost, bolesti hlavy a svalů, ztrátu čichu nebo chuti, bolesti v krku, výtok z nosu, nevolnosti, průjem. Příznaky se mohou objevit až dva týdny po tom, co virus napadl organismus.

Jaká je prevence? Samozřejmě očkování

I proti chřipce se každým rokem přeočkovávají osoby, jež o to projeví zájem, a to vždy novou vakcínou, upravenou podle aktuálních mutací chřipky. Stejné je to i u covid-19. I na variantu KP.3 se chystá nová očkovací látka, která by měla být k dispozici už na podzim. Tedy v době, kdy je nejlepší čas na očkování. Kdo se nechce nechat očkovat, nemusí. Povinné to není. Ale v rámci péče o své zdraví je někdy lepší nemocem předcházet, klidně i očkováním, než pak řešit jejich nepříjemné následky.

Zdroj: https://www.iflscience.com/theres-a-new-covid-variant-kp3-these-are-the-symptoms-74675, Wikipedia.org

Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.