Tchyně mi stále přerovnává a uklízí věci. Psycholog poradil šikovnou taktiku – nesmím jí říkat ne

Tchyně, chata, chalupa, psycholog, psychologie

Tchyně mi stále přerovnává a uklízí věci. Psycholog poradil šikovnou taktiku – nesmím jí říkat ne. Společná chata nemusí být vždy tak bezproblémová, stačí, když ji sdílíte s tchyní. Mohla bych o tom vyprávět.

I když necháváme před odjezdem chatu uklizenou, stejně jí to nebrání, aby nám přerovnávala věci, znovu myla už umytá okna apod. Shodou okolností jsem se s tím svěřila i psychologovi, ke kterému jsem šla původně z úplně jiných důvodů. A překvapily mě věci, které mi doporučil.

Porozumění základním motivacím

Než začneme řešit toto chování, je užitečné pochopit, proč může mít tchyně nutkání uklízet nebo přerovnávat vaše věci. Často může být toto jednání vedeno touhou cítit se užitečná nebo potřebná nebo může pramenit z jejích vlastních zvyklostí a pohodlnosti při vedení domácnosti,“ řekl mi mimo jiné.

Foto: Pixabay

Účinné komunikační strategie

Při jednání s tchyní, která přebírá domácí práce, je tak prý důležité především efektivně komunikovat bez přímé konfrontace. Místo toho, abych jí říkala „ne“, bych tedy proto měla raději její snahu, ale odvést ji zároveň k jiným úkolům. Mám tedy taktně naznačit, že pokud nám doma přerovná věci, vypadá to sice skvěle, ale nemůžeme pak nic najít. Ovšem pokud by chtěla kupříkladu zalít květiny, moc by nám to pomohlo.

Velmi si vážíme vaší pomoci, ale zjistili jsme, že ponechat si ložnici jen pro sebe nám pomáhá zachovat si pocit soukromí. Možná byste nám místo toho mohli pomoci s něčím jiným?“. To je jedna z vět, kterou mi psycholog přímo doporučil. Upřímně připadám si, jako kdybych měla jednat s malým dítětem – ale přímé domluvy nezabírají, to jsme už zkoušeli. Asi má tedy nezbude nic jiného, než to vyzkoušet alespoň takhle.

 

Zdroj: vlastní zkušenost, https://digilib.k.utb.cz/bitstream/handle/10563/8889/koubkov%C3%A1_2009_bp.pdf?sequence=1, https://www.emimino.cz/diskuse/tchyne-mi-nevyzadane-doma-uklizi-71074/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.