Jedinečná jezírka, kde se nesmíte vykoupat

Pamukále

Koupání v různých průhledných a čistých vodách je dnes již luxusem, který se stává jedinečným zážitkem. Za pár let ovšem na zemi nenajdete místo, kde byste ve vodě nenašli chemikálie a jiné znečištění. Díky zákazu koupání tak můžete například obdivovat Pamukkale, které jsou tvořeny vápencovými terasami.

Jaké jsou počátky těchto nádherných jezírek a jak se dají srovnat například s divy v Yellowstonském parku nebo někde jinde?

Terasovitá jezera, která přitahují četné návštěvníky

Půvabná terasovitá jezera jsou pro návštěvníky opravdovým lákadlem. Všechnu tuto dokonalost lze přičíst minerálním pramenům bohatým na vápník, které rámují travertin, sedimentární horninu bohatou na vápník. Na pohled je totiž tato látka více než zajímavá – tvoří ji velmi malá zrníčka.

Co umožnilo, aby jezírka mohla vzniknout?

Minerální prameny se zde vyskytují od doby, kdy zde došlo k tektonickému zlomu. Tato okolnost se stala hlavní příčinou vzniku těchto kaskád, teras a tůní, které se zde utvářely po dlouhých 14 000 let. Rozdíl mezi bílými usazeninami a vodou může být kouzlem pro každé oko každého cestovatele.

Dbejte zákazu a nic tu neničte!

Přestože by se mohlo zdát, že jde o dar z hůry, který byl stvořený pro výjimečné koupání, pak se pletete… Koupání je zde zakázáno, a to především proto, aby nedošlo k poškození jezer a jejich vod. Nebuďte tedy tak horliví, že byste ihned naskočili do plavek a pak rovnou do vody. Budete se moci procházet po trasách, které jsou dobře vyznačeny a bez bot – ty si ponesete v ruce. Pravidla jsou zkrátka nastavena tak, aby i mladší generace a jejich potomci měli co navštívit.

Pamukále 2
Foto: Rawpixel

Stačí, že nad Pamukkale bylo v krátké době postaveno několik ubytovacích zařízení a návštěvníci se po nich pohybovali tak neopatrně, že za pouhých 15 let byly poškozeny – několik teras se začalo rozpadat, jiné se zřítily úplně. K jejich zničení navíc přispělo prosakování vody z pramenů do ubytovacích zařízení. A právě kvůli malému množství vody proudící na svah, kde se tvoří různé útvary, začaly stávající terásky trpět. Pokud se však přesto všechno chcete vydat do přírodních lázní, vydejte se do Pamukkale Thermal, které jsou vytvořeny z původních antických ulic.

V Turecku je toho hodně, co můžete navštívit

Jestli jste se rozhodli, že byste se sem podívali, věřte, že se zde nacházejí i pozůstatky starověkého města Hierapolis. V době svého největšího rozkvětu se město pyšnilo zhruba 500 000 obyvateli a několika překrásnými stavbami té doby – jako byly brány, divadla, fontány, chrámy a lázně – tedy konkrétně Kleopatřiny lázně. Ten, kdo má rád toto období, je to tu pro něj jako dělané…

Zdroje info: novinky.cz, cestovinky.cz

Náhledové foto: Pixabay