Jediný moravský národní park nabízí přírodu i historii

ještěrka

Národní park Podyjí je nejmenší z českých národních parků a také se jako jediný nachází na Moravě. Opisuje tok řeky Dyje a přírodních krás zde najdete nespočet. V okolí můžete navštívit i zajímavé historické památky. Vydáte se s námi na výlet?

Proč je tak zajímavý?

Podyjí leží na hranici s Rakouskem, a když ještě zdaleka nebyla tato oblast národním parkem, kvůli hraničnímu pásmu byla přísně střežená. Prapůvodní říční údolí tak zůstalo zachováno bez větších zásahů. Díky tomu se zde uchovala specifická fauna a flóra, například jeřáb muk hardeggský, který je vzácným endemitem tohoto území.

PodyjíPodyjí: foto Pixabay

Co nesmíte minout

Jako první si určitě každý vybaví malebné městečko Vranov nad Dyjí, které je proslulé nejen svým zámkem, ale také blízkou přehradou, které se právem přezdívá moravský Jadran. Barokní zámek vám nabídne kus historie i krásné výhledy do okolí. Ve Vranově se také nachází kostel, který byste jistě minuli bez povšimnutí. Pokud ale ve městě budete, zajděte se do něj podívat a domluvte si komentovanou prohlídku. Kostel disponuje zajímavými sochami svatých, hlavně svatá Otýlie bývá v ostatních sakrálních stavbách k vidění jen zřídka.

Za návštěvu rozhodně stojí i vyhlídky rozeseté po národním parku. Například vyhlídka Králův stolec, která se nachází v blízkosti Znojma zaručuje nádherný rozhled do okolních skal. Podobně je na tom i vyhlídka Sealsfieldův kámen.

Vranov nad DyjíVranov nad Dyjí: foto Pixabay

Neoblíbenější výletní trasou je Pašerácká stezka, která vás dovede vás až k samotnému srdci Podyjí, k ledovým slujím. Ledové sluje jsou jakýmsi suťovým svahem s množstvím podzemních prostor, kde se dlouho zachovává ledová výzdoba. Proto se zde daří vzácným druhům chladnomilných rostlin. Z důvodu ochrany tohoto místa je návštěvníkům vstup zakázán, ale po vyznačené stezce můžete pokračovat až do Vranova nad Dyjí.

Pokud chcete vyrazit na nenáročnou vycházku s dětmi, můžete využít naučnou stezku v údolí Gránického potoka nedaleko Znojma. Je dlouhá jen něco málo přes 2 km a zábavnou formou představuje zástupce zdejší fauny.

Zdroje: https://www.kudyznudy.cz/vylety/na-kole-po-cesku/nejhezci-mista-narodniho-parku-podyji-na-kole

https://www.jizni-morava.cz/cz/tipy-na-vylet/o70514-udolim-granickeho-potoka-s-mlokem-hugem

Ještěrka: Náhledové foto Pixabay

Cestování mě nabíjí energií, ať už jsou to výlety po Česku nebo za exotikou. Navštívila jsem už mnoho zajímavých míst a ráda vám je představím.