Nejstarší doposud funkční maják světa má nevšední historii – vystoupit můžete až na vrchol

Máte rádi zajímavé toulky po Evropě? Pak se vydejte na jih – do Španělska. Mají tu totiž jednu velmi zajímavou legendu, jejíž fyzické pozůstatky si tu prý dodnes můžete prohlédnout. Váže se k legendárnímu antickému hrdinovi a jeho zápasu s obrem.

Město A Coruña, což je oficiální název pro město, jež se španělsky řekne La Coruña (neoficiálně galicijsky pak Corunha), je opravdu staré. Jak už název napovídá, jde o galicijské sídlo, které co do velikosti předčí v oblasti jen Vigo.

Torre de Hércules Foto: Mancor66 / Creative Commons / CC0 License, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nocturno_Torre_de_H%C3%A9rcules2_1996.jpg

Tam, kde Herkules zápasil s obrem Geryonem

Ovšem legendu o založení místního majáku znají všichni dospělí i děti v zemi – je to něco podobného, jako když si u nás vyprávíme třeba o Karlštejně. Herkulova věž alias Torre de Hércules totiž nenese jméno známého poloboha náhodou.

Právě tam, kde se tato impozantní stavba se svými 55 metry výšky vypíná k nebi, se totiž prý odehrál legendární třídenní západ Herkula a Géryona. Hrdina ho samozřejmě vyhrál a na památku tohoto slavného vítězství mu obyvatelé postavili věž. Měla sloužit zároveň jako maják i památník, ovšem potřebné vybavení pro varování lodí do ní bylo nainstalováno až v 17. století

Opominout byste neměli ani okolí majáku

Nejde však o samostatnou stavbu stojící v pustině Naopak. Obepíná ji velmi pěkně vyvedený park a velké množství soch zobrazují antické hrdiny, ale třeba i keltského vůdce Breogána, jemuž se výstavba majáku nějakou dobu připisovala.

Torre de Hércules Náhledové foto: Luis Miguel Bugallo Sánchez (Lmbuga) / Creative Commons / CC0 License, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Torre_de_H%C3%A9rcules_-_DivesGallaecia2012-62.jpg

Náhledové foto: Pixabay

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.