Milujete výlety za sopkami? Ty na hranici Argentiny a Chile vás dostanou

Říká se jim také Inkův dům, ale vy je spíš budete znát pod názvem, Incahuasi nebo také Nevado de Incahuasi. Jde o dva nádherně tvarované stratovulkány s dosud neutuchající aktivitou a převýšením více než 6 000 metrů nad mořem.

To však není to jediné, co sem turisty láká. Prozatím jde však o spíše méně navštěvovanou oblast Jižní Ameriky. Je to vlastně logické. Kol dokola je samá poušť, restaurace a hotely aby tu pohledal, a když si špatně rozvrhnete zásoby, stane se vaším společníkem neodbytná žízeň. A abychom nezapomněli – většinu trasy musíte ujít pěšky.

Vše pro fanoušky geologie i dobrodruhy

Takže sečteno a podtrženo – pokud vás fascinuje geologická historie země a nádavkem se nebojíte „trochu do toho šlápnout“, pak si tady určitě přijdete na své. Na mnoha místech jsou kupříkladu k vidění čedičové nebo andezitové proudy mnoha tvarů. Stačí zamířit do argentinské provincie Catamarca nebo do chilského regionu Atacama (území je průchozí skrz naskrz).

Foto: Kallerna / Creative Commons / CC0 License, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Isla_Incahuasi_Uyuni_2018.jpg

Pyroklastické dómy a další lahůdky

Pamatujete na vlnu horké sopečné masy, která zničila Pompeje? V Incahuasi vám svou ničivost předvede v celé své kráse. Dokázala tu totiž vytvořit hned čtyři vcelku mladé dómy. Vstup do nich je naštěstí zcela bezpečný – ovšem i tak si můžete udělat skvělou představu o tom, jak smrtící umí tento výtvor přírody být.

A pokud byste objevování stále ještě neměli dost, pak se můžete vydat také k asi 20 kilometrů vzdálenému vulkánu Ojos del Salado, což je nejvyšší aktivní vulkán, který se na povrchu země nachází. Jde o zážitek, který rozhodně stojí za to. Na samotné Incahuasi se pak můžete podívat prostřednictvím tohoto zajímavého videa.

Video: YouTube kanál Iván Nieva

Náhledové foto: Antonio Rodríguez Capó / Creative Commons / CC0 License, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Incahuasi,_-18_Jan._2010_a.jpg

Zdroj: https://boliviatravelsite.com/tourist-attractions/potosi/incahuasi-island, https://cs.wikipedia.org/wiki/Nevado_de_Incahuasi

Náhledové foto: Pixabay

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.