castle-3327696_640

Kam na výlet? Třeba na Slovensko do míst, kudy chodily i římské legie

Kdo to má blízko na Slovensko, může si zajet do města Trenčína, které nabízí pěkné procházky i návštěvu historických pamětihodností. Co všechno tu na vás čeká?

Po Trenčíně rázovali i římští legionáři

Víte, že Trenčín byl poprvé zmíněn na Ptolemaiově mapě z roku 150 našeho letopočtu? Tenkrát se mu říkalo řecky Leukaristos. Z roku 179, kdy zuřily marcomanské války, pochází římský nápis na skále pod středověkým hradem. Poměrně dlouho byl proto Trenčín považovaný za nejsevernější bod, kterého Římané ve střední Evropě dosáhli, než ho nahradila později objevená římská pevnost u Mušova. Jak je vidět, historie slovenského Trenčína je bohatá a sahá až k římské říši. Ve středověku se zase pojí se Sámovou Velkomoravskou říší a je pravděpodobné, že zdejší středověký hrad vznikl právě v této době.

Trenčín, náměstí. Foto: Pixabay

Třetí největší hrad na Slovensku

Trenčínský hrad je velkolepý a svou rozlohou patří k největším na slovenském území. Je rozdělený na horní a dolní část, jeho součástí je také rozsáhlé opevnění. K hornímu hradu patří také několik paláců – Barbořin, Ludvíkův, Zápolského, z nichž jeden nechal vybudovat římský a český král Zikmund Lucemburský pro svou manželku Barboru, když Trenčínský hrad vlastnil. Tyto budovy nyní slouží k muzejním účelům, najdete tu zrekonstruované klenby, lapidárium i nástěnné malby z období gotiky a renesance.

Historické centrum Trenčína s klikatými uličkami

Když se budete procházet ulicemi Trenčína, bude na vás historie dýchat ze všech koutů. Křivolaké uličky, z nichž jedna vede z náměstí až k Trenčínskému hradu, stojí za procházku. Pod hradem najdete starý farní kostel Narození Panny Marie, Katův dům, rodný dům spisovatele Vojtěch Zamarovského. Na náměstí pak velký barokní kostel svatého Františka Xaverského i městskou věž. Za vidění stojí také Trenčínská synagoga z roku 1913, která v současnosti slouží jako kulturní centrum.

Zdroj info: https://cs.wikipedia.org/wiki/Trenčínský_hrad

Trenčínský hrad. Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.

1 komentář

  1. Teoden Odpovědět

    Trenčínskej hrad mám rád. Vážím si každé památky, kde na návštěvníka dýchne víc historie než komerce. V Trenčíně jsem nikdy nezažil davy turistů a trdelníky. Spíš klídek, pohodička, relax, středověká hudba, pěknej výhled z věže. Ale v TN je hrad parádní i z města. Tady jedna fotka .
    https://i.ibb.co/v4LbpD0/Tren-n1.jpg

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *