Co vidět v Transylvánii? Drákula to není!

Rumunsko

Když se řekne Transylvánie, každému vyvstane na mysl strašidelný kraj upírů a vlkodlaků. Ve skutečnosti je tato oblast Rumunska výjimečná především svou drsnou krajinou a jakýmsi zamrznutím v čase. V článku se dozvíte, jaká zajímavá města a místa zde stojí za návštěvu a proč má Drákula ve skutečnosti s Transylvánií pramálo společného.

Střed Rumunska

Transylvánie (v češtině se používá také název Sedmihradsko) není nijak malé území, zaujímá téměř 42 % rozlohy Rumunska. V minulosti se název Transylvánie používal pouze pro oblast ohraničenou ze všech stran hřebeny Karpat, dnes se ale toto pojmenování používá pro celé západní Rumunsko. Na zajímavém vzhledu zdejších měst se v minulosti podíleli zejména němečtí kupci a Maďaři, kterých tu dodnes žije početná menšina. Život v Transylvánii plyne jakýmsi zvláštním tempem. Stále zde potkáte na cestách povozy s koňmi, pastevce se stády a domorodce silně spjaté s přírodou.

segešvárSegešvár: foto Pixabay

Co zde navštívit?

Pokud milujete hory a historii, budete tu jako doma. Bezesporu nejzajímavějším místem je město Segešvár, které bylo jako jedno ze sedmi hradních měst (odtud název Sedmihradsko) vybudováno německými přistěhovalci. Historické centrum města je od roku 1999 zapsáno na seznam UNESCO a najdete tu také rodný dům světově známé osobnosti, Vlada III. Draculy. K němu se váže další památka, a to hrad Bran, který se nachází na hranici Transylvánie a Valašska v blízkosti stejnojmenné obce.  Právě tento hrad si spisovatel Bram Stoker vybral pro svůj román jako Draculovo sídlo. Ve skutečnosti zde ale tato historická osoba nikdy nežila a ani nic nevlastnila. Místní si z toho ovšem nic nedělají, a tak zde můžete nakoupit nespočet upírských suvenýrů.

hrad Branhrad Bran: foto Pixabay

Milovníci zvířat jistě ocení návštěvu největší záchranné stanice pro medvědy na světě nazvanou Libearty Bear Sanctuary. Stanice pomáhá zachraňovat týrané medvědy z cirkusů a jiných nepříznivých chovů. Pořádají zde komentované prohlídky a medvěda si můžete i adoptovat.

Za návštěvu také stojí solné doly Turda, které jsou známé nádhernou světelnou výzdobou a umělými jeskyněmi. O romantiku na tomto málo turisticky „provařeném“ místě jistě nebude nouze.

Zdroje: https://www.travelmag.cz/rumunska-transylvanie-zajimava-mista-pamatky-a-dalsi-zajimavosti/

https://www.romanianfriend.com/blog/8-best-sights-of-transylvania

Rumunsko: Náhledové foto Pixabay

 

Cestování mě nabíjí energií, ať už jsou to výlety po Česku nebo za exotikou. Navštívila jsem už mnoho zajímavých míst a ráda vám je představím.