Jednoduchý návod, jak se orientovat v last minute zájezdech

Kufr

Láká vás svěží mořský vzduch a rána strávená na pláži? Využijte atraktivních nabídek v rámci last minute zájezdů a najděte si dovolenou, která vyplní nadcházející týdny. Máte problém s výběrem? Prozraďme si několik tipů, jak se v nabízeném sortimentu zorientovat. 

Filtry jsou naši přátelé

Ať už vybíráte požadavkům odpovídající last minute zájezdy na cestovním portálu flymeto.comflymeto.com, kiwi.com, booking.combooking.com nebo dáváte přednost jinému poskytovateli dovolených, v každém vyhledávání jsou k dispozici filtry, jež rapidně zúží množství nabízených zájezdů. Abyste mohli prohlížet pouze dovolené, které odpovídají vašim požadavkům, odpovězte si na několik otázek, a to:

  • Kolik lidí na dovolenou pojede?
  • Jaké stravování vyžadujete?
  • Jak daleko od moře chcete být ubytovaní?
  • Kam chcete jet především?

Porovnávejte nabídky

I když jsou last minute zájezdy atraktivní na první dobrou, na jiném portálu se mohou nacházet za ještě výhodnější ceny. I v případě hledání dovolené na poslední chvíli se vyplatí dát slovo srovnávači, který zajistí, abyste neutratili víc, než kolik je zapotřebí. 

Co internetový prodejce, to odlišná cena, ovšem velice podobný zájezd. Podobné je to i v případě cestovního pojištění. Také se zde předhání pojišťovna za pojišťovnou čili i cestovní pojištěnícestovní pojištění vybírejte za pomoci porovnávačů.

Přečtěte si veškeré informace o zájezdu

Abyste nekoupili zajíce v pytli, před zaplacením vybraného zájezdu si přečtěte veškeré informace, které k dané dovolené náleží. Zejména se podívejte, co do ceny všechno spadá. Atraktivní ceny totiž nemusí znamenat, že pojedete na dovolenou se vším všudy. Naopak. Může být jen pořádnou pastí, kvůli které nakonec zaplatíte víc, než jste předpokládali. 

Bora boraFoto: Pixabay

Pozor na rizika spjatá s last minute zájezdem

Jsou letenky a strava v ceně? Tím se dostáváme k rizikům, které s sebou cenově výhodné last minute nesou. Jak už bylo naznačeno, atraktivní nabídka neznamená, že zájezd bude disponovat vším, co by vám přišlo naprosto samozřejmé. Někdy je totiž cena uvedená pouze za ubytování, ovšem dopravu – tu musíte řešit svépomocí. Podobně je to například i v případě stravování nebo poplatků spojených s návštěvou památek, vstupem do země a podobným. 

Prověřte zvolenou cestovní kancelář

Mezi rizika však nepatří pouze zaplacení za dovolenou, která neodpovídá našim domněnkám, ale také nakupování u nespolehlivé, neférové, nebo dokonce falešné cestovní agentury. Stejně jako v jiných odvětvích, i v tomto světě se pohybují jedinci, jež chtějí na ostatních jenom vydělat. A tak vystupují pod názvem cestovní agentury a sází na to, že lidé bezmyšlenkovitě uhradí zájezd v kategorii „last minute”, protože je svou cenou natolik atraktivní. Sází se na lidskou nutkavost co nejrychleji využít nabízeného dřív, než to udělá někdo jiný. 

Abyste předcházeli černému scénáři, a sice ztrátě financí, je vhodné zjistit, co je daná cestovní kancelář vlastně zač. Především vás zajímá sídlo společnosti, její identifikační číslo a informace o tom, jestli náhodou není v úpadku nebo zatížená dluhy. Důvěryhodné jsou takové agentury, které mají potřebné certifikáty a za nimiž stojí reference zákazníků.

Cestovní smlouva jako základ při sjednávání zájezdu

Ať už hledáte letní dovolenou v sekci „last minute” či nikoliv, cestovní smlouva je klíčovým dokumentem k prožití bezproblémové dovolené. Bohužel se na ni při sjednávání zájezdu na poslední chvíli zapomíná, což posléze vede k nesrovnalostem a dlouho se táhnoucím sporům. 

Stejně jako při podpisu smlouvy k hypotečnímu úvěru, i v tomto případě platí, že je důležité přečíst všechny uvedené odstavce, a to včetně toho pod čarou, sepsaného drobným písmem. Právě zde se nachází nejvíce háčků, s nimiž byste podpisem jinak souhlasili. 

Zdroje info: edition.cnn.com/travel, kiwi.com, booking.com, travelspy.com

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.