Ještě k rozsáhlému pražskému blackoutu: jsou lidé a firmy v ČR na něco podobného připraveni?

Praha

Není tomu tak dávno, co výpadek elektrické energie zasáhl značnou část Prahy. Jde o něco, co rozhodně není k vidění každý den. Postižená byla především pravá strana Vltavy a rozhodně to vypadá, že nepůjde o poslední takovou událost. A proč? Na to jsme se zeptali odborníků.

„Co se týká blackoutu, není v současné Evropě otázkou zda, ale kdy bude blackout. Zdrojová připravenost se začíná vytrácet,“ tak komentovala 14. listopadu 2021 předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová postupný přechod kontinentu na čisté zdroje energie.

Proč přechod na čisté energie (ne)funguje

A proč její slova míří právě na obnovitelné zdroje jejich energie? Jak to totiž vypadá, není to s nimi tak jednoduché, jak se mnozí lidé domnívají. Navzdory jejich benefitům jde totiž stále o méně stabilní alternativu, která nemusí být schopná takto závažné události pokrýt.

Foto: Pixabay

To ukázala situace loni ve střední a západní Evropě. 8 ledna 2021 došlo k výraznému poklesu frekvence v rakouské energetické síti. Podle týdeníku Focus ke kolísání stavu elektrické sítě přispívá i Německo, které více spoléhá na větrné a solární elektrárny a už méně na uhelné, jaderné či plynové.

Domácnosti mohou být v klidu, horší to mají firmy

V případě omezení dodávek energií jsou domácnosti chráněné, „regulace by dopadla na podniky”, tvrdil hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Na to by měli jejich majitelé myslet a mít v záloze alternativní zdroje energie.

Jsou firmy připraveny na možný blackout, nebo se spoléhají na stát? Jednou z inovativních a velmi dobře připravených firem je například poskytovatel hostingových služeb vshosting~. Bez dodávek elektrické energie vydrží až 2 týdny. To je více než by vydržela většina nemocnic, které na rozdíl od spousty firem disponují záložními zdroji.

Zdroj: Prahu postihl rozsáhlý blackout. Jsou lidé a firmy v ČR připraveni i na několikatýdenní výpadek? | Protext – PR služby ČTK, https://www.idnes.cz/praha/zpravy/blackout-vypadek-prazska-energetika-tomas-hudecek-primator.A220602_132409_domaci_imzv

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.