Ještě větší T-Rex, než jste čekali – mohli být tyranosauři skutečně až o 70 % větší, než vědci doposud předpokládali?

Co když byl T-Rex ve skutečnosti mnohem těžší než doposud odhadovaných 8 tun? Mohl takový predátor obývat před miliony let planetu Zemi? A jak byl tedy velký? Jako náklaďák nebo dům? Nová zjištění vědců dost možná výrazně zamíchala doposud přijímanými teoriemi.

Tyrannosaurus Rex byl bezesporu jeden z největších, ne-li největší, vyhynulý dinosaurus. Jeho velikost z něj učinila jednoho z nejnebezpečnějších predátorů své doby. A je docela možné, že byl mnohem mohutnější, než si vědci doposud mysleli.

Kdo je T-Rex aneb seznamte se

Tyrannosaurus Rex znamená v překladu královský tyranský ještěr. Byl jeden z největších suchozemských masožravých dinosaurů. Naštěstí žil před 68 až 66 miliony let a to především na území Spojených států amerických, Kanady a Mexika. Jeho mohutné tělo bylo pokryté šupinami, ale jeho předchůdce měl pravděpodobně tělo pokryté peřím.

Velikost dospělého T-Rexe byla úctyhodná

T-Rex měřil v dospělosti na délku kolem 11 – 12,4 metrů a vážil úctyhodných 6 tun. Vědci odhadovali, že největší tyranosauři mohli vážit přes 8 000 kilogramů a některé odhady hovoří až o 10 000 kilogramech. Délka těchto obrů mohla být až 13 metrů.

Foto: Pixabay

Scoty aneb největší tyranosaurus na světě (alespoň zatím)

V roce 1991 byl objeven dosud největší T-Rex a to v Saskatchewanu v Kanadě. Měřil zhruba 13 metrů a vážil pravděpodobně 8 870 kilogramů.

A co když je to jinak?

Přesto došli paleontologové z Kanadského přírodovědného muzea v Ottawě k závěru, že zástupci teropoda T-Rex mohli být mnohem větší. A to o celých 70 procent než se předpokládalo. Tito gigantičtí predátoři mohli podle modelu dosahovat neuvěřitelných 15 tun. Jeden z modelů, který vědci použili při propočtech, ukazoval, že jejich váha mohla dosahovat až 24 tun. Tento model ovšem dle vědců nebyl reálný a to z toho důvodu, že takto velkého dinosaura by již někdo objevil.

Závěrem aneb opravdu chodili po Zemi monstrózní rexové?

Domněnky o skutečné velikosti Tyrannosaura Rex jsou zatím stále pouze spekulace. Celkem bylo objeveno 32 dospělých dinosaurů, což není dostatečný počet pro porovnání. Přesto, nebo právě proto je svět dinosaurů tak pestrý a tajemný.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Tyrannosaurus_rex, https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tyrannosaurus-rex-mohl-byt-az-o-70-procent-vetsi-nez-si-vedci-doposud-mysleli, https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fwww.fosilie-shop.cz%2Fatlas-dinosauru%2Ftyrannosaurus-rex%2F&psig=AOvVaw0wA4MGExh0Iu31H8SNa90U&ust=1669441207398000&source=images&cd=vfe&ved=0CBAQjRxqFwoTCJiWnKTPyPsCFQAAAAAdAAAAABAG

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.