Zámek Lány bude od 16. do 18. prosince výjimečně otevřený veřejnosti. Prohlédněte si prostory, které slouží jako sídlo prezidenta ČR

Obklopen křivoklátskými lesy nedaleko hlavního města stojí zámek Lány, který je od roku 1921 oficiálním sídlem prezidentů České republiky. Veřejnosti je proto nepřístupny. Ta se maximálně může podívat do přilehlého zámeckého parku a palmového skleníku. Tento víkend ale zámek i návštěvníkům otevře výjimečně své brány.

Zámek Lány a jeho historie

Na místě dnešního lánského zámku stávala ve 14. století dřevěná tvrze. V 16. století si obec koupil císař Rudolf II. a nechal tu postavit menší lovecký renesanční zámeček. Ten o století později prošel barokní úpravou a byl rozšířen o první patro. V roce 1921 zámek v Lánech koupil nově vzniklý československý stát, a to pro reprezentační účely.

Zámek si oblíbil zejména první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Po své abdikaci se sem dokonce natrvalo nastěhoval a společně se svou rodinou je také pohřben na lánském hřbitově.

Foto: Pixabay

Čtvrtý adventní víkend ve znamení návštěvy Lán

Volné dny adventního víkendu, v pořadí čtvrtého, lze prožít třeba prohlídkou zámku v Lánech, jenž výjimečně se otevřel obyčejnému lidu. Ten se může pokochat pohledem na Masarykovu pracovnu s vánoční výzdobou, Žlutý salon se štědrovečerní tabulí rodiny prvního československého prezidenta. K vidění bude Modrá jídelna, Sloupová hala i Hudební salónek. Návštěvníci mohou zavítat do rokokové kaple Nejsvětějšího Jména Ježíš, která slouží jako lánský farní kostel. Bude tu dřevěný betlém z počátku 20. století či soška Lánského Jezulátka.

V lánském parku budou připraveny stánky s občerstvením, které jistě přijde hladovým a promrzlým návštěvníkům vhod.

Otevírací doba zámku Lány bude v pátek od 12:00 do 16:00 hodin a v sobotu a v neděli od 10:00 do 16:00 hodin. Vstup je zdarma.

Zdroj: https://www.hrad.cz/cs/prazsky-hrad-pro-navstevniky/ostatni/zamek-lany-10271; https://echo24.cz/a/SrmpL/zpravy-domov-sprava-prazskeho-hradu-otevre-zamek-lany-behem-advetnich-vikendu

Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.