Jezero Hillier – růžový skvost Austrálie

Pro milovníky cestovatelských zajímavostí nebudou růžová jezera žádnou překvapivou novinkou. Přesto však mezi nimi jedno zaručeně vyniká. Jmenuje se Hillier a najdete ho na ostrově Middle Island v západní Austrálii.

Možná vás to překvapí, ale evropští cestovatelé ho znají už docela dlouho. Jako první objevil tenhle 600 metrů dlouhý a 250 metrů široký skvost kapitán Matthew Flinders na své expedici v roce 1802. A na rozdíl od jiných optických přírodních klamů zůstává voda v jezeře růžová i po přelití do nádoby.

Dnes už si v jezeře Hillier nezaplavete

I když je jeho voda výrazně slaná, jinak je zcela nezávadná. Ještě nedávno jste si tu mohli i bez problémů zaplavat – nebo vydělávat surové kůže. To se dělo ještě na počátku 20. století a jedna z teorií, proto hovoří o tom, že právě tato činnost se rovněž částečně podílela na aktuálně tak výrazné růžové barvě vody.

Jezero Hillier

Dnes je však jezero Hillier součástí velké chráněné oblasti, a navíc jen velmi obtížně přístupné. Nejlépe si ho můžete prohlédnout z letadla, ale využít lze i služeb některého z místních průvodců a absolvovat poměrně náročnou cestu neschůdným terénem. Pohled, který se vám po příchodu ke břehu naskytne, však rozhodně stojí za to.

Proč je voda v jezeře Hillier růžová?

Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. Ve hře je totiž pravděpodobně mnohem více faktorů. Prim rozhodně hrají slanomilné jednobuněčné řasy Dunaliella salina, vynikající právě tmavorůžovou barvou. Ale nejsou tu jen ony – právě přítomnost pestré palety dalších mikroorganismů upozornila vědce na ono vydělávání surové kůže v minulosti.

A svůj podíl má na celém stavu nejspíš i sůl ve vodě, která může reagovat s rozpuštěnou jedlou sodou nebo vzácnými minerály z okolních skal. Prozatím je tak barva vody v Hillier poměrně stabilní. Jak dlouho to však vydrží se vědci neodvažují odhadovat. Cestu sem tak raději příliš neodkládejte.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.